Častolovice: růže, daňci, svatby

Přestože jsou Častolovice vyhledávaným cílem rodin a svatebních delegací, poskytují díky parku poměrně dost prostoru k pohodovému výletování, pozorování daňků a divokých prasat, žab u jezírka a ovonění staroanglických růží paní hraběnky.
Na rozkvetlém nádvoří plném levandule (a lidu) se proháněla i dlouhozobka svízelová. Tento „kolibřík“ je lišajovitý motýl, který ačkoliv poměrně hojný u nás, jinde v Evropě tak časté potěšení ze setkání nedopřává. V nektarovém baru není vybíravá a nechá se přilákat hadinci, mydlicí, bodláky, hvozdíky a chrpami. Na zahrádku vám přiletí, pokud kvetou především plaménky, kakosty či petúnie. A proč připomíná kolibříka? Při sání neusedá na květ, ale rychlým třepotáním křídel se drží ve vzduchu. Matoucí může být také to, že na rozdíl od většiny ostatních nočních motýlů létá dlouhozobka též přes den a klidně i za poledního slunce.
Před prohlídkou (interiéry krásné, výklad možná zbytečně protkaný jmény a dějinnými událostmi na úkor zajímavostí kolem „života na zámku“) jsme se posilnily v zámecké kavárně, kterou můžeme doporučit stejně jako zmrzku v parku.
cestou louky
daňci
růže hraběnky Diany
najdi dlouhozobku na svačině
růžová limoška