Operace šití: pouzdro na zrcadlovku po dědovi

Zrcadlovku EXAKTA jsme dostali s bráchou od dědy, už když brácha studoval grafku v Jihlavě. Nebyl to však můj první analogový foťák. Ve třetí třídě jsem pod stromečkem našla od babičkovského ježíška snad nejvíc crazy dětský foťák, jaký si jen dokážete představit - barevný, blikající, vydávající zvuky. Byl to fešák z Německa a já na něj zachytila snad každý krápník Punkevních jeskyní v rámci školního výletu, takže tušíte, že většina obrázků sestávala z tmavých fleků... Ale zpátky ke krasavci od dědy. Ihagee Exakta Varex z roku 1961 s vyrytým dědovým příjmením umí vykouzlit krásné fotky. Přesvědčit se o tom můžete v některém z mých článků tadyk. Kolikrát stačí jen kouknout přes hledáček a svět se zdá barevnější. Součástí výbavy byl návod, žlutý filtr a epesní kožené pouzdro Ihagee, které bude hrát hlavní roli v dnešní DIY rescue misi. Následující návod lze použít i na sešívání kožených předmětů (kabelek apod.).

pouzdro Ihagee

Ještě se pozastavím u historie této značky, kterou mě bleskurychle provedly "ty internety" :) Původní jméno Ihagee je zkratkou z názvu společnosti „Industrie- und Handelsgesellschaft mbH“ založené v roce 1912 Holanďanem (Tam se optickým disciplínám vždycky dařilo. Vzpomeňte na brusiče diamantů a později i mikroskopových čoček Zachariase Janssena či biologa-diletanta Antoni van Leeuwenhoeka.) Johanem Steenbergenem v Drážďanech. Zde se firma dále rozrůstala, požírala jiné fabriky a proslula jako IHG. Zaměřovala se na výrobu fotoaparátů. Superstar podniku se stal konstruktér a inženýr Karl Nüchterlein, který v roce 1933 navrhl sérii prvních jednookých zrcadlovek Kine Exakta, která se stala velmi úspěšnou a vyráběla se několik desetiletí. Během druhé světové války bylo sice aktivit firmy třeba nejen na výrobu fotoaparátů, ale i optických zařízení pro ponorky (periskopy a spol.), ale všeobecná devastace se nevyhnula ale provozům firmy, jež byly zničeny během bombardování Drážďan v dubnu 1945. Po válce se továrna zvetila pod taktovkou Sovětského svazu a výroba fotoaparátů pokračovala. Verze Exakty z roku 1950 byla prvním modelem na světě s vyměnitelnými hledáčky. V roce 1951 převzala výrobu firma Pentacon. Fotoaparát Exakta se vyráběl od roku 1936 až do roku 1969.

jméno hrdého majitele

A co je na sešití poničené bránice pouzdra potřeba?

 • kleštičky

 • obuvnická nit

K mé niti se váže ještě drobná historka, která předcházela rozhodnutí o vlastnoruční záchraně. Se svým zuboženým pouzdrem jsem se vydala do Opravny obuvi a tašek Zemanová (Gorkého 31, Brno) abych zjistila, kolik by stál potřebný chirurgický zákrok. V provozovně mě přivítala vůně (smrad?) lepidel. Jelikož můj poklad potřeboval ruční opravu, která by stála spoustu peněz, navrhla mi paní mistrová, abych se do toho pustila sama. Byla velice ochotná a dokonce mi odmotala kus své speciální nitě. Mám zkrátka originál!

 • dvě jehly

 • trpělivost, případně šídlo

 • V prvním kroku opravy pouzdra bylo potřeba zbavit se všech předchozích nití a vyčistit všechny dírky na stehy. Pomáhala jsem si kleštičkami. Lze využít i šídlo, pokud jsou některé dírky zanesené, nebo potřebujete udělat nové.

 • Poté si navlékneme obuvnickou nebo voskovanou sedlářskou nit. Každý konec provlékneme do velbloudího očka jedné jehly (nejlepší jsou tupé obuvnické jehly). Délka nitě vychází přibližně čtyři krát delší než je úsek, který potřebujete sešít. V průběhu lze zapošívat, takže nenavlékejte zbytečně dlouhou nit: "dlouhá nitka, líná dívka" a jde to hůř, pokud nemáte zrovna dvoumetrové paže :)

 • Jdeme sešívat! Dvoujehlový steh v mém případě vypadal následovně: tlustší dno pouzdra se sešívalo přes dva otvory, tenčí kryt přes jednoduchý otvor:

 1. Provlékneme protější dírky tak, abychom začínali na stejné úrovni proti sobě.

 2. Vrchní jehlou (dno pouzdra) vedeme steh do sousední dírky (stále ve dně pouzdra) a pak do sousední dírky (již v obvodu pouzdra).

 3. Spodní jehlou (z obvodu pouzdra) vedu steh do sousední dírky (stále obvod pouzdra) a poté jedu do dna pouzdra tam, kde mi skončil předchozí steh.

 4. Nit je opět ve stejné rovině. Nyní je původně spodní jehla horní a pokračuji s ní jako v bodě 2. Cyklicky opakuji do té doby, dokud mi dno již "betonově" nesedí s obvodem.

 • Podrobnější návody, jak sešívat kožené výrobky naleznete třeba zde, v knížce Kůže - zpracování a výrobky.

 • Zapošijeme. Začistíme. Můžeme se kochat a vyrazit na fotolov.

A co z vašeho koženého arzenálu zasluhuje opravu? Hodně štěstí, držím obě jehly!

Štítky: