Ten, kdo se již někdy stěhoval, jistě dokáže ocenit praktické rozměry a nosnost banánových krabic. Tyto aspekty kvitují především milovníci knih. Po několika sběratelských letech během studií musím přiznat, že budu potřebovat větší množství, než-li malé těchto velkých pomocníků. Ani pětinásobné stěhovací manévry po Brně mě totiž dostatečně nepoučily co do množství materiálních statků, jež vlastním. Kousek od naší nory je obchod Ovoce/Zelenina, kam chodím lovit krabice. Paní prodavačka mi je pečlivě archivuje, takže žádná nevyjde naprázdno (doslova). Doporučuji si také vytipovat a hýčkat svého osobního box-dealera. Ještě musím vymyslet nějakou odměnu za ochotu :)

Co všechno zabalit? Čemu zamávat? Strategií naleznete mnoho, budu pro vás některé průběžně testovat. Ke kapitole "hromadění a opětovném odpoutání se" mám v plánu se určitě ještě několikrát vrátit. Jak jsem naznačila, stěhování je ideální dobou na přehodnocení vztahu k předmětům, na kterých lpíte. Postupně je tedy třídím. Očistná kúra pro nenapravitelného vetešníka začíná! Ačkoliv nebudu jistě tak radikální jako Petri, protagonista finského dokumentu Mý věci/Tavarataivas, věřím, že udělám pokrok. (Mimochodem tento inspirativní snímek doporučuji.)
Odstartovala jsem už loni v předvánoční době osobním miniprojektem. Aplikovala jsem na sobě tzv. obrácený adventní kalendář. V čem to spočívalo? Místo, abych dále věci hromadila (pro sebe či druhé) nebo se nejdebože cpala palmovými cukrovinkami, jsem každý den odložila jednu věc. Trochu se to zvrtlo a nakonec jsem se rozloučila s více jak 24 věcmi, ale to mě jen šlechtí, že? Výhodou je, že uvolníte svůj životní prostor, stěhování bude o pár deka jednodušší a v neposlední řadě uděláte dobrý skutek. Tip: můžete se pokusit nakazit kolegy v práci, kamarády ze školy nebo děti na kroužku (viz níže).
Na mém adventním a nyní i jarním seznamu skončila např.:
nevyužívaná kosmetika
mnou ručně vyráběné šperky, případně šperky, které již nenosím
oblečení
přečtené knížky, ke kterým nemám v plánu se vracet
nádobí
věci, co mám ve více "vydáních"
Existuje celá řada možností, co s hromádkami věcí, které vám již nedělají radost nebo je neshledáváte nezbytnými. Určitě vás napadnou ještě jiné alternativy:
Sdílení - věci jako nářadí, elektroniku apod. lze sdílet (přes skupiny na sociálních sítích nebo třeba sharygator)
Charita - sběrná místa, kontejnery na oblečení (čisté oblečení je třeba správně zabalit)
Zanést vyřazené smuténky, které však pro někoho mohou představovat poklad, do nadačních obchůdků - v Brně Veronika, v Praze Cesta domů
Věnovat kamarádům
Uspořádat (výměnný, charitativní) bazárek (třeba i v rámci kroužku: děti si doporučily a povyměňovaly hlavně knížky)
Umístit do výměníku (Tři ocásci, FAVU)
Kreativně přetvořit a znovu využívat
Opravit, přešít
Prodat
Využít pro nové DIY projekty
Na hraní pro děti
Když není zbytí, zrecyklovat...
A co se týče prevence, jak efektivně a uvědoměle nakupovat, abychom předešli potřebě třídění, k té se dostanu v budoucnu. Počkejte si :) Zatím můžu potvrdit, že nastíněná terapie přináší jen plusy, tak hurá do toho! Jaké jsou vaše triky?