Návrat do dětství: české modré jarmilky

Má sbírka cviček se dnes rozrostla o modré minimalistické jarmilky. Můj vztah k těmto specifickým přezůvkám však nebyl vždy pozitivní. Tělocvik, tak jak si ho většina z nás ze základní školy vybaví, nebyla totiž jen zábava a hry, ale i chvíle trapnosti přetrpěné u šplhací tyče nebo modřiny způsobené nedostatečně flexibilní kozou (samozřejmě, že přeskokové vlohy byly ve vínku dostatečně). Značná uniformita převlečení na tělocvik také nehrála do karet rozvoji individuality jednotlivých "sportovců" a maminky se tak mohly se šicím strojem vyřádit tak akorát na vaku do těláku. Takže, ačkoliv jsme neměli přesně předepsané cvičební kroje, při povelu nástup se to na parketách tělocvičny blýskalo bílými jarmilkami...


modré jarmilky

Dnes na tuto retro ikonu nedám dopustit. Hravé, neomrzí a nezklamou. Hlavně na jaře a v létě je tato lehká obuv ideální na pobíhání po venku. Díky gumě přes nárt se nevyzouvají a dají se sehnat v kupě barevných variací. Na to, jak jsou všestranné, mají mnoho kladů - nezruinují peněženku, textilním materiálem je plátno, které je zalisováno do lité gumy (nedělá tmavé šmouhy na podlaze tělocvičny), jsou příjemné na nošení, nemusí se zavazovat a jsou produkovány u nás.

Červené byly v provozu už loňské léto

jarmilky/cvičky

Byly vyráběny již v Československu a jejich výrobní název „Jarmila“ se transformoval i do běžného jazyka. Původně byly navrženy jako nedílná součást cvičebního kroje pro spartakiádu v roce 1965, proto se jim zpočátku říkalo také „spartakiádky“.


A kde jsem své obláčkové cvičky sehnala? V jedné malé obuvi v Králově Poli na zastávce Klusáčkova.

Také se vám do botníku nebo šatníku vrátil nějaký prvek z dětství? Předpokládám, že teplákovo-legínové zvonáče to ale na nějakou dobu nebudou, i když to byl také hit :)