To je on, mého srdce šašek! O knížkách Miroslava Šaška

Pro naši porevoluční generaci je tvorba Miroslava Šaška poměrně vzdálená, ale nakladatelství Baobab se rozhodlo jeho ilustračního génia opět zpřítomnit sérií kultovních knih This is (To je) v úpravě Juraje Horvátha. Legendární knihy jsou k dostání konečně i v češtině. Osobnosti autora je vzdán hold i obrazovou publikací ze stejné řady To je M. Sasek, ke které přináleží plakát. Ilustrace jsou zde doplněny o texty Olgy Černé a Pavla Ryšky. O úvod se postaral profesor ilustrace na Cambridge School of Art Martin Salisbury.


Ve světě uznávaný ilustrátor se proslavil v šedesátých a sedmdesátých letech svým jedinečným citem pro záživné a zároveň informativně hodnotné popisy velkých měst. Nechybělo v nich detailní a poetické vykreslení architektury, pro které měl vlohy od studia architektury u Otakara Blažíčka. Pavel Ryška k umělcovu výrazu dodává, že „byl poučený moderní malbou a karikující nadsázkou.“ S Miroslavem Šaškem děti procestovaly exotický svět. V roce 1959 se podívaly do Paříže a Londýna a odtud ještě do dalších šestnácti míst (Mnichov, Benátky, Hongkong, atd.).


„Uměl se objektům svého zájmu dostat takříkajíc pod kůži, s hravostí vystihnout a glosovat rytmy a zvyklosti každodenního života na každé ze zastávek svých cest,“ popisuje Salisbury. To dokládají i slova autora samotného: „chtěl jsem vykreslit Paříž jednou docela jinak… Paříž takovou, jaká skutečně je. Jakou jsem ji viděl, když jsem poprvé přijel, a jak ji vidím i teď.“ Mnoho jazykových mutací zaručilo tomuto výtvarníkovi světový věhlas, leč doma byl z oficiální kultury (i dobových přehledů umělců) vymazán. Podle jeho čtyř knih (New York, Izrael, Benátky, Irsko) byly natočeny filmy a autor byl masově šířen na pohlednicích i plakátech. Současník Jiřího Trnky a Kamila Lhotáka vnesl do dětské ilustrace kus své předchozí zkušenosti z karikatury a vtipů. „Šaškův osobitý styl se vyznačoval oblými tvary, které byly plasticky modelovány barevnými stíny nebo formovány důraznou konturou.“


Dětským i dospělým čtenářům je také věnována kniha Toto není kámen, jež vedle průvodce To je Řím glosuje autorův pobyt v Itálii a svým způsobem vyjadřuje obdiv k antickému umění – žertem i koláží.


Unikátní kniha je rozdělená do dvou sekcí V dokumentech, vzpomínkách a obrazech a shrnující části Miroslav Šašek. Katalog zprostředkovává dílo a život „nejslavnějšího českého emigranta“ (trocha ironie neuškodí). Krásné ilustrace a skici jsou doprovázeny dalším obrazovým materiálem (fotografiemi, dokumenty jako je vysvědčení, pozvánkami, pohledy). Jedná se o vizuální smršť, kterou musí vlastnit každý obdivovatel Šaškova díla – je to „musthave“ do knihovny, kterým Baobab hrdě splácí dluh velkému ilustrátorovi. Zaslouží si být vidět. Prohlížejte!


A pro průzkumníky naší metropole vydalo nakladatelství kouzelnou knížku šaškovského typu: To je Praha. Povedená variace.

To je Praha

ČERNÁ, Olga (ed.), RYŠKA, Pavel (ed.), SALISBURY, Martin (ed.): To je M. Sasek. Praha: Baobab. 2014. 119 s. ISBN 978-80-87060-94-0

A na rozloučenou kočičky!

To je Paříž (česky)

Použité obrázky pochází z webu nakladatelství Baobab.

Původní verze článku byla publikována na webu MUSICOLOGICA - odborný časopis Ústavu hudební vědy MU.