Ranunculus - něžné květy jak z hedvábného papíru

Někdy i trocha jedu potěší smysly. A jak trefně podotkl moudrý alchymista Paracelsus, otec moderního lékařství, "jed od léku odlišuje pouze podávané množství". Řekla bych, že existují i extra případy. Téměř každá žena totiž může být zásobena květinami v neomezeném množství (pozor, ne perorálně! podávat do vlastních rukou). Neznám žádnou, která by se na dárce květů zlobila. Dovedu si představit maximálně fanynku květomluvy, kterou se ctitel snaží oslnit třeba aloe. Ale interpretace této situace může vyznít i v jeho prospěch, pokud si dotyčná často stěžovala na bodavý hmyz a muž-léčitel chtěl jen pomocí rostlinných šťáv zmírnit svědění :)

pryskyřník

Jsem fanynka veškerého rostlinstva, nehledě na to, že mě mnoho druhů v pylové sezóně trápí. Baví mě i větvičky, lišejníky a mechy... Se stále hlasitějšími projevy jara jsem si udělala radost prostřednictvím starorůžovo-purpurového pryskyřníku. Ano, koupila jsem si ho sama. A to se může a mělo by se.

i trochu mechu

Pryskyřníků je známo na 550 druhů, které jsou rozšířeny na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Jedovatost mnohých zástupců způsobuje glykosidický lakton ranunculin, jehož štěpením vzniká jedovatý protoanemonin. Když zaschne změní se jeho struktura na dimer anemonin, jenž je inaktivní. Proto mohou nealergičtí šťastlivci v klidu skotačit v seně. Známe totiž žluťáska luk pryskyřník prudký.


Latinské pojmenování "Ranunculus" pochází z latinského slova "rana" – tedy žába a přípony -unculus, která znamená "malá". Mnohé druhy si lebedí v mokřadech a kolem nich se prohánějí žabičky. Pohádkové. Podle tajemství květomluvy se prý jeho vyznavači vyžívají ve změnách. Kdoví. Daniel Adam z Veleslavína, překladatel Mathiolliho herbáře (bestselleru 16. století), jej do češtiny převedl v peprné podobě "pryskyřník". Podle bab kořenářek sloužil jako lék k vytahování tzv. pryskýřů, nebo-li puchýřů.

Můj pryskyřník (Ranunculus asiaticus) dostal obleček v podobě starého květináče, který jsem vylovila ze sklepa. Z motivů čiší antická rozvážnost a rozvernost zároveň.

poupě

Kupujete si také kvítí sami pro sebe? A pokud ano, kam nejraději zajdete? Nějaké tipy pro vás rovněž chystám, tak ať mám inspiraci.
Štítky: