Hadrovky zaručí bezva koulovačku kdykoliv

Chcete sobě a svým dětem zajistit celoroční přísun bezpečných koulí, i když zrovna není venku bílá peřina? Sníh nebude potřeba. Mám pro vás tip z minisérie "co se starými a děravými ponožkami?". Pokud máte na hromádce ponožky k zalátání (a nechce se vám do toho) nebo chudáky poztrácené sólisty a nevíte, co s nimy, poradím. Vyrobíme si z nich užitečné hadrové koule, které se hodí na jakoukoliv bojovku do lesa, na louku i na takové to domácí házení. Po hře se koule dají jednoduše posbírat. Čím barevnější ponožky, tím méně ostřížích zraků při hledání potřebujete.

hadrovky z ponožek

Co k tomu?

  • staré ponožky jakékoliv velikosti, vzoru, neduhů

  • jehla

  • nit

  • nůžky

Své dva modely, které mají v průměru asi tak 7 cm, jsem vytvořila ze dvou párů děravých pánských ponožek (vel. 45). Pokud chcete mít větší kouli, stačí zabalit o ponožku navíc. Jako vrchní ponožku doporučuji nominovat jedince světlejších barev, aby byla celá hadrovka lépe k nalezení.

Postup je naprosto intuitivní. Ponožky balíme do sebe tak, že z vnitřní uděláme rukou kouličku, kterou vsuneme do vrchní ponožky. Tu pak několikrát zatočíme a přetáhneme, zatočíme, přetáhneme. Snažíme se, aby nám vyšel vzor ven, ale to jen, pokud chceme mít hadrovky krásné. Na funkci to nic nepřidá. Snažíme se, aby byla hadrovka pevná. Přečnívající ponožku zastrčíme a vzniklou "jeskyni" zašijeme. Když postup vyzkoušíte a ukážete dětem, za chvíli se halda nepoužívaných ponožek promění na zábavnou munici pro všechny děti z ulice. My koule používáme při výpravách s kroužkovými dětmi nebo na táboře.

Tipy na hryUkliď si!

Vyznačíte si jedno hřiště (lany, přírodninami), které potom rozdělíte na poloviny. Utvořte dvě družstva. Každé družstvo dostane např. 20 hadrovek. Vedoucí zahájí hru. Hráči se snaží aby na jejich poli bylo co nejméně koulí, které představují smetí. Když k nim někdo nějakou hodí, oni ji zase hodí zpět (do pole soupeřů). Je určen časový limit (např. 10 min). Po jeho vypršení se spočítají koule. Družstvo, které jich bude mít u sebe mít méně, vyhrálo. Hra by se dala ještě třeba vylepšit tak, že by se "smetí" muselo třídit podle barev. Pokud by byly koule dané barvy ve správném sektoru, tým by získal body navíc.

Elektrika

Hráči sedí vedle sebe a jsou rozděleni na dvě družstva (sedící proti sobě nebo paralelně vedle sebe). Drží se vzájemně za ruce a je lepší, když mají zavřené oči. Vedoucí vysílá signál stisknutím ruky (tzn. zároveň oběma svýma rukama stiskne ruku vždy prvnímu hráči týmu, tak aby to bylo zaráz). Stisk putuje až k posledním hráčům, mezi kterými je položena hadrovka a až je zmáčkne jejich soused, snaží se ho rychle dotknout - dřiv než protějši hráč. Ale nesmí podvádět. Proto je lepší, když mají zavřené oči. Otevře je až poslední hráč, aby viděl na hadrovku. Hráč, který se míčku dotkl jako první, se přesouvá k vysílajícímu (na začátek řady svého družstva). Vyhrává družstvo, které se prostřídá jako první.


Haldu inspirace lze načerpat také třeba na stránkách Hranostaj, tak hurá ven a hrajte si! A tečka.Štítky: