Jdu na krev: můj workout s Jillian Michaels

Typicky blogerský příspěvek je tu! Není primárně o siluetě v plavkách. Je o lepším pocitu ve vlastní kůži. Pohybový detox. Zavařovačky sice otvírám s přehledem, ale to mou fyzičku nespasí. Do svého krásného diáře jsem si na začátku roku do kolonky cíle napsala noticku "pozitivněji k pohybu". Chtěla jsem se začít přestat (hehe) vyhýbat pohybu (hehe vol. 2). Nechápejte to špatně, denně se naběhám poměrně dost a ještě mám i obstojně ohebnou páteř, ale se sílou a výdrží to není žádná hitparáda. Jsem taky holka netrénovaná. Klubu se z lemřího období. Výhledově jsem měla v plánu nevymlouvat se na povinnosti, na počasí, na nedostatek prostoru (i když ten je jednou z reálných překážek). Půl hodiny si přeci musím vyšetřit stůj, co stůj. Takže z "výhledově" se stala realita. Je to celé o prvotním rozhodnutí, že vy jste na prvním místě. Nepotřebuju se naštěstí stát rázem Rambem nebo dělat kliky na jedné ruce, stačí mi mít lepší držení těla a zatočit se zádobolem.

Trochu jsem si na startu zavařila, páč jsem si naordinovala rovnou 30denní program kruťačky Jillian. Aby neopadla vaše motivace, tak je lepší si nastavit hlavu na to, že budete cvičit třeba čtyřikrát týdně - máte tak trochu fóra, kdyby se vyskytly neočekávanosti a víte, že cíl bez problémů splníte. Komplikace jsem si zakázala připouštět, takže po hlavě... Bonusově pro podporu snahy jsem se vsadila, že pokud to zdárně bez ulejvání zvládnu, dostanu obleček na jógu s volnými vstupy :) Nejlépe však samozřejmě funguje vaše vnitřní motivace. Váš centrální motor, vůle.


30 Day Shred Jillian Michaels je jedním z evergreenů cvičících výzev a existuje na něj dlouhý výčet recenzí. Já bych se vámi ve zkratce ráda podělila o pár tipů k jeho zdolání. Legendární tréningový program pro začátečníky vydala tato železná žena v roce 2008. Designován je na tři různé úrovně, přičemž každá se cvičí deset dní bez pauz. Sady cviků jsou zaměřeny na celkové zpevnění postavy se zařazením kardio prvků.


Výstroj/Výzbroj

 • podložka

 • sálovky (botasky)

 • kilové činky

 • potítko :)

 • první dva levely zkouknete na youtube, trojku stáhnete na Ulož.to

Věřte nebo ne - opravdu poctivě jsem to dotáhla do konce. Od 1. února do 2. března. (A pak světe div se ještě dál... ale to rozeberu později.) Pedantsky všechny levely, 30 dní v kuse. Teď abych se jen nevychvalovala, prozradím, jak jsem to "dokázala":

 • U některých cviků jsem jela modifikované verze pro začátečníky s tím, že fakt asi ještě nějaký ten pátek potrvá, než bych dala celou sérku v pánském kliku. To ale ani není zatím můj cíl.

 • Měla jsem lehčí závaží (lahve s vodou). Ruce nepotřebuji "osvalovat" a posilování rukou pro mě byl vždycky mor.

 • Do deníčku jsem si za odměnu po každém cvičení nalepila barevné kolečko. Čím hezčí nálepka bude, tím víc se na cvičení budete těšit. A navíc máte přehled. Zároveň plánujte, kdy budete mít časovou mezeru na cvičení. A i když jedete na návštěvu (jako já), přibalíte si věci na cvičení. Do diáře jsem si zároveň zapsala i počáteční míry. Průběžné přeměřování může zvýšit chuť do cvičení. Při stagnaci můžete označit za viníka přibírání svalů. Ten tuk dolu pude, vám teda řikám!

 • Poslouchejte své tělo! Řekne vám, která denní doba vám pro cvičení nejvíce vyhovuje. Já jsem potřebovala být "rozjetější" (kolem čtvrté odpo), ale někdo cvičí raději ráno na lačno. Celkově je dobré nejíst aspoň dvě hodiny před cvičením, hodně se skáče.

 • Nezalekněte se překážek! Hned pátý den jedna přišla. Vydala jsem se s kamarády na narozeninový výlet - nějakých dvacet kiláků, návrat v osm večer. No nic. Jela jsem na byt cvičit a úplně jsem se tím "zenergizovala". Pokud máte nějakou fyzickou aktivitu již takhle naplánovanou, asi by se dalo říct, že jste trénink splnili, ale mě by to hlodalo :) Není to potřeba hrotit za každou cenu. Cvičte, jak se cítíte.

 • Jilliane umí motivovat, což je bezva. Trénink díky dělení na sekce pěkně utíká a vy máte podvědomě přehled, ve které fázi se nacházíte.

 • 3 minuty posilování

 • 2 minuty kardio (kondice a vytrvalost)

 • 1 minuta pro břišní svalstvo

 • strečink na závěr, uff

 • Angličtina člověka nakopává více; asi proto, že se mi k ní ta cvičební hesla hodí víc než k češtině.

 • Začátek bolí. První tři dny jsem byla opravdu značně rozlámaná. Ale nebojte, přejde to! Věřte, že po pěti dnech je zbytek z tohoto hlediska brnkačka. Tělo je flexibilní a rychle si zvykne.

 • Jenom sedět a koukat na video vás o jeho účinnosti nepřesvědčí. Většina cviků vypadá jako pohoda, ale...

 • Po každém levelu budete silnější. A s každým dnem se blížíte do cíle.

 • Cvičte raději méně opakování, ale technicky správně. Když přecházíte na nový level, je asi lepší se prve na video kouknout "nanečisto". Ať víte, kde a jak modifikovat.

 • Jezte racionálně. Nehladovte. Já si na pravidelnost ještě zvykám, ale vyplatí se to. Budete cítit příval energie.

 • Pijte vodu!

 • Odměňte se za dobrý výkon: kulturou, procházkou, knížkou...

Pozoruji, že celkové zpevnění se dostavilo. Hurá. A ubylo i pár centimetrů, i když jsem se v jídle nijak extrémně neomezovala. Respektive se omezuji ráda - vyhýbám se bílé mouce, jím ovoce a zeleninu, kysané výrobky, ryby. Ale co se týče sýrů, nežinýruju se :) A sem tam sladkost jsem si určitě též dala. Mým největším vítězstvím je přirozená potřeba cvičit dál. Asi ne nadarmo se říká, že návyk vzniká po 21 dnech opakování činnosti. Přesedlala jsem nyní na Ripped in 30, tak pokud bude zájem, budu opět informovat. Na cvičení se nyní celkem těším, ale neříkám, že se nemusím sem tam přemlouvat. Pořád tam ten démon lenosti slídí. Ale s tím, jak mám za sebou více lekcí, pociťuji, že jde vše snáz, i když ne perfektně.


A jak říká Jillian "dokonalé je nudné", takže se toho nebojte. Začněte včera! :)