Famózní bramborová medaile pro Brno

Nejsem zaujatá. Dobré bydlo v Brně oficiálně potvrzeno! Dle ankety se v něm žije blaze především studentům, ale komu by pro toto město srdce nezaplesalo? Moravská metropole se v žebříčku britské společnosti Quacquarelli Symonds (QS), specializující se na kvalitu vzdělávání, vyšvihla na čtvrté místo nejlepších studentských měst světa očima študáků samotných. Od roku 2004 dává společnost QS veřejnosti k dispozici seznam top univerzit světa. Evaluace probíhá na základě množství kritérií a hodnotitelé mají k dispozici řadu kategorií. Nej univerzity společnost řadí suše z hlediska obecných měřítek jako je kvalita vzdělávání (prestiž a aplikovatelnost jednotlivých oborů v praxi), úspěšnost v regionu či hodnotné uchycení absolventů. Letos se ke klasickým kategoriím připojilo ještě vyhlášení nejlepších studentských měst; studentský výběr z hroznů. V tomto výčtu neobyčejně uspěla česká univerzitní města – Praha a Brno. Dokáží skloubit bohatý kulturní život, přátelskou atmosféru a poměrně nízké náklady s kvalitní péčí školy – blahobyt all inclusive.

Mnoho povyku pro hodně

Za málo peněz, hodně muziky

Za žádný peníz, hodně přírody

Komplexní sekce „město očima/žaludky/mozkem studentů“ zdůraznila přesně ty přednosti Prahy a Brna, které jsou pro neklidného vysokoškoláka prioritní co do množství a barevnosti zážitků. Student-friendly místo v první řadě charakterizuje dostupnost "potravy" pro mladé duše: umělecké a kulturní hemžení ve všech možných obměnách od mainstreamu po alternativu, přijatelné cenové rozpětí, bohatý noční život, pracovní příležitosti, přívětivá rozmanitost, tolerance místních vzhledem k přítomnosti značného množství domácích studentů, životní prostor a pocit přijetí.


Rozdrtili jsme stovky velkoměst, historických skvostů, báječných kampusů. V brutální konkurenci uspělo Česko na plné čáře. Kde je třeba můj oblíbený Berlín? Pche. Stříbrnou pozici vydobyla Praha a sdílené čtvrté místo obsadilo Brno. Studenti si zkrátka oblíbili česká malá velká města.


A proč?

"Brno is considerably less well-known than Prague, but it’s almost on a par with the capital in delivering a great student experience. The city gets extremely strong ratings for tolerance and inclusivity, and ease of getting around, while also scoring very well for both affordability and nightlife. Respondents praised the attractiveness of the city, as well as the large and friendly student community."


K příjemnému průběhu studia v Brně tedy přispívá komunitní a otevřená atmosféra a v porovnání s Prahou srovnatelné možnosti. Ve zkratce se Brno pyšní extrémně vysokým hodnocením tolerantního přístupu obyvatel k cizincům (což může být na první pohled způsobeno zkreslením v rámci pohybu v sociální bublině; hodnoceno z pohledu "domorodce") a jejich možnosti začlenit se do společnosti. Propracovaný systém městské hromadné dopravy (dostaneš se kdykoliv kamkoliv) podpořený akcentací využívání cyklostezek je pro ekologicky smýšlející mladé lidi velmi přitažlivý.

Když jsem si dělala vlastní analýzu, proč jsem si Brno na začátku studentské kariéry vybrala a proč v něm s radostí stále setrvávám, dospěla jsem v obecnosti ke stejným závěrům. U mě boduje v těchto sekcích:

 • člověk se ve městě rychle zorientuje

 • pocit bezpečí

 • denně potkává kamarády a známé

 • najde si brzy svá oblíbená místa, podniky, obchody, zákoutí, organizace, sportoviště, kulturní a jiné instituce - kultury a akcí je halda na výběr, ale ne přehršel tak, aby z toho byl člověk frustrovaný - tipy třeba tady a podrobněji u mě někdy příště

 • setkává se s pozitivními změnami ve fungování města a jeho prezentaci

 • relativní čistota, zeleň v centru (Lužánky, Tyršovy sady, Moravák) a ještě více zeleně na okrajích

 • barevné kopce (Červený, Žlutý, Kamenný vrch, Mniší hora) se svou květenou a zvířenou

 • unikátní historické a architektonické dědictví nejen z období funkcionalismu

 • komunitní fungování, místní variabilita, obskurní místa lákající nejen umělce, svébytný streetart

 • alternativní umělecké podhoubí

 • knihovny a knihy kdekoliv


Můj mini Brno guide tips pro:

 1. VETEŠNÍKY: sekáče, nadační obchůdky, bazary, starožitnosti a bleší trhy (v Alfa pasáži apod.)

 2. POVALEČE: vyvalit se na Priglu, pod Špilasem, ve fancy nonstopále Čtyři pokoje třeba na snídani nebo v Modráči u jukeboxu, dát si mňamku v Baru, který neexistuje, či opravdu téměř neexistujícím Super panda cirkusu nebo obejít nádražky (mega seznam)

 3. KUCHAŘE a LABUŽNÍKY: zeleninové a ovocné trhy (Zelný trh, Slovaňák), tržnice na Olomoucké, Preclík, Marináda store, Sýrárna na Minské, Čočkův bioJarmark, mňam italská pizza a prosecco v bistru La Speranza, k "mámě" do Umami na Asii, na vesmírné sushi či nadpozemský zákusek musí do Koishi, cukrárna Tutti Frutti, Koloniál, s divokými bylinkami a plody se seznámí na mapě Naovoce

 4. UMĚLCE: hromada galerií i negalerií (Umakart, vitríny na fildě), pěkného plenéru, vyhlídek (střecha Domu pánů z Lipé, Ostrá Horka, Babí Lom), klubů, míst literárního čtení a literátů, hudební produkce, workshopů, oblast Kaménky (Duckbar a celá kouzelná čtvrť za Pisárkami)

 5. PŘÍROĎÁKY: koniklecová louka, jinany (v areálu kláštera na Mendlově náměstí) i v Botanické zahradě na Konečného náměstí, obora v Kohoutovicích, jeskyně na Stránské Skále, Mariánské údolí

 6. SHOPAHOLIKY: hadříkové a pomalé - Object, Reparáda, Theó & Co (Pokojík), Rebelion store, Place store, Local story, Naše věci; květinové - La Plevela, Rosebud, Kvítí z lesa, ateliér TAMASVIGH; voňavkové - Vava-voom, knižní - Artmap, artshopy v Moravské galerii; nábytkové/doplňkové - Bella rose, Novoretro;

 7. SPORSTMANY: dětská hřiště s lehacími houpačkami, Jungle park, cyklostezky, bazény, parky, na inline brusle do Anthroposu nebo k nákupáku či zimní bruslení na Přehradě,...

Jednotlivé oblasti bych ráda probrala ve specializovaných článcích, reportech a recenzích. Mám očividně co dělat. Jak je z tohodle nástřelu patrné, Brno má co nabídnout. Souhlasíte? Jak se tu žije vám?