Domácí džungle díky motýlím orchidejím

Při psaní tohoto článku řádí za okny neuvěřitelná aprílová slota. O to příjemněji mi je ve společnosti tropického tématu. S populární křehkou královnou pralesů Phalaenopsis se totiž přeneseme do teplých krajin. Poradím vám, jak si co nejdéle udržet její přízeň. Zvládne to i pěstitel-začátečník. Její nápadné a architektonicky dokonalé květy patří k nejkrásnějším klenotům rostlinné říše.

Orchideje čili vstavačovité (čeleď jednoděložných rostlin náležejících k řádu chřestotvaré) patří k vývojově nejmladším liniím rostlin. Jejich životní strategie tkví v úzké specializaci a důmyslných tricích, jak nalákat opylovače. Neváhají napodobit tvarem květů tělíčka samiček hmyzu. Existuje na 20 000 druhů rozprostřených po celém světě od pólů k rovníku a mnoho z nich osidluje konkrétní stanoviště jako endemit. I u nás máme to potěšení. Jedná se o kouzelné drobnokvěté pozemní orchideje, které je potřeba chránit. Oplývají navíc i rozkošnými jmény jako Toříček, Orkotice, Vemeníček, Pětiprstka, Jazýček či Hlavinka. Původ názvu čeledi je odvozen od evropského vstavače Orchis, což v překladu z řečtiny znamená varle. Připodobnění vychází z morfologie podzemní hlízy a jeho využití coby afrodiziaka.

Většina orchidejí, jejichž hybridy můžeme pěstovat doma za oknem, žije v tropických oblastech. Z podmínek, které tu panují, vyházíme i při pěstování. Potřebují vlhko a teplo. Převážně rostou orchideje epifyticky - pnou se přichycené na větvích stromů. Na rozdíl od poloparazitického jmelí však strom nevysávají. Vodu i živiny přijímají z častých dešťů a mlh.

A jak orchideje doputovaly až do našich domovů? Poměrně krkolomnými cestičkami. Do Evropy se první tropické orchideje podívaly v 17. století z Ameriky a v 18. století z Asie. Byly považovány za exotické zajímavosti s krátkou životností. Zahradníci totiž neuměli správně napodobit podmínky jejich domoviny. Sázeli je do nevylehčené půdy pro běžné pokojové rostliny a dusili je v přetopených sklenících. Teprve s informacemi o jejich přirozených stanovištích pěstitele osvítilo a zajistili jim nadýchaný substrát a stálou cirkulaci vzduchu. A móda byla na světě! Mezi nejpilnější „lovce orchidejí“ patřil i známý český cestovatel a zahradník Benedikt Jan Rozel (1824-1885), který tyto rostliny v 19. století neúnavně popularizoval.

epifytická Phalaenopsis přijímá vlhkost vzdušnými kořeny, jež volně splývají v prostoru


​Za příznivé ceny orchidejí je odpovědná věda. K úspěšnému množení těchto krasavic dopomohl i fakt, že semena klíčí pouze v prostředí bohatém na symbiotické houby (orchideoidní mykorhýza je stěžejní fenomén pro svět vstavačů). Výsevy v laboratorních podmínkách na agarové půdy dodávající klíčním rostlinkám cukry podobné těm z hub, přispěly k rozmnožení na miliony. Odolné druhy a kříženci jako Phalaenospsis neboli můrovec nevyžadují skleník ani náročnou péči, a přesto se nám odmění dech beroucími květy. Vykouknou na vás v každém květinářství či zahradnictví.Tyto odolné pralesní víly dobře prospívají v celoročně vytápěných bytech:

  • Můrovec se cítí nejlépe při stále teplotě kolem 20°, která na noc poklesne jen velmi mírně.

  • Snese však samozřejmě i vyšší teplotu, ale žádné tropické peklo, jak se mohlo zdát.

  • Bude vděčný za dostatek rozptýleného světla, ale nikoli za přímé slunce. Perfektním místem je východní či západní okno.

  • Průvan pod okenními rámy není rozhodně ideální.

  • Je třeba mu poskytnout speciální propustný, vzdušný substrát s omezeným množstvím živin. V něm jej zakoupíte, takže netřeba řešit (až při přesazování). Nádoba měla pasovat tak akorát a pokud kořeny vykukují ven, jen dobře. Světlo a vzduch jim svědčí. Proto jim můžete pořídit efektní průhledné květináče.

  • Postup zalévání: Celý květináč ponořte na pár minut do nádoby s měkkou vodou a nechejte okapat. Tuto lázeň je vhodné opakovat jednou či dvakrát týdně, v horkém létě i častěji. A při zalévání dejte pozor, aby se voda nedostala do středu listové růžice!

  • Orchidejím "chutná" měkká (lze vylepšit převařením), nejlépe dešťová voda.

  • Orchideje jsou vůči živinám skoupé. Stačí je přihnojovat spešl hnojivem na orchideje (fosfor na podporu kvetení a draslík) ve čtrnáctidenních intervalech od jara do podzimu. Hnojivo nesmí obsahovat vápník.

  • Po odkvětu můžete květní stonek odříznout nad prvním nebo druhým uzlíkem (kolínkem/šupinkou) odspodu. Přibližně do měsíce z něj vyrazí nový šlahounek.

Ať vám vaše "motýlové orchideje" dělají radost a nádherně kvetou!

Štítky: