Rustikální penne s pestem a medvědím česnekem

Medvědí česnek (Allium ursinum) je jednou ze znovuobjevených a oblíbených divoce rostoucích bylinek. Jeho popularita neustále stoupá. S česnekovým odérem se setkáte nejčastěji v lesích Moravy a hájích v severovýchodních a jihozápadních Čechách. Daří se mu v nížinách, v lužních a dubových lesích.

Kam na něj v Brně prozradí mapka (a další lokality naleznete tu). Můj krasavec z receptu pochází od kamaráda z lesní zahrádky v Soběšicích. "Medvíďata" sbíráme v dubnu; nejintenzivněji chutnají mladé lístky, kvetením ztrácí grády. V čerstvém stavu můžeme zkonzumovat celou bylinu. Sušením ztrácí své účinky.

Komu čich neslouží a bojí se, že by si mohl tento zázrak splést třeba s jedovatou konvalinkou, udávám klíčové znaky: 10–45 cm vysoká léčivka s podzemní cibulkou velkou 4–6 cm, listy jsou úzce vejčité 10–20 cm dlouhé. Kvete v uspořádaných lichookolíkových květenstvích.

Stálice lidového léčitelství se cení pro své super schopnosti předčící česnek domácí. Má protisklerotické účinky. Výborně působí proti vysokému krevnímu tlaku, příznivě ovlivňuje činnost žaludku, činnost jater a žlučníku. Účinnou látkou skrytou v listech je charakteristicky výrazný allicin. Neporušené listy obsahují však teprve jeho "prekurzor" alliin, který se při mechanickém poškození buněk enzymaticky štěpí na antibakteriální allicin. Stačí však pořádně žvýkat :) Allicin pomůže při chřipce, nachlazení, při respiračních problémech, angínách,...


Brum, brum na recept!

  • penne

  • hrst snítek medvědího česneku

  • bazalkové pesto

  • parmazán

  • opražená dýňová semínka

  • čerstvá bazalka

Penne uvaříme al dente v osolené vodě jako by byla mořská. Vida, jde to i bez hrnce, který jsme zatím ještě nepořídili.

Dřevorubeckou porci těstovin jemně promícháme s pestem a s naškubanými kusy medvědího česneku a bazalky. Nakonec zasypeme sýrem a semínky.


Dobrou chuť!


PS: Vím, foodstyling je na bodě mrazu, ale je to takový chlapácký oběd (tím neohrabaným trháním ingrediencí).