Skrytá zákoutí srdce: Janja Prokić

Komora. Klíč. Klepání. Tlukot. Máš své skryté místo? A máš jich víc? V roce 2014 získala výtvarnice Janja Prokić titul Designér šperku roku za kolekci Hidden place. Anatomicky detailní Srdce z této kolekce jsou mou srdeční záležitostí. Šperky nalézají své předobrazy ve světě fantazie i v soukolí reálna. Jsou inspirovány pohádkovými schovkami z Čaroděje ze země Oz, Malé mořské víly nebo Alenky v říši divů. Příroda s puncem vlastní invence...

[...] A tvá světle oranžová šíje,

na které vítr čechrá a víří chmýří.

A tvá světle oranžová šíje,

na kterou z pevniny všechny ztracené šípy míří. [...]

(Květy, Martin E. Kyšperský, píseň Věrka)

Buch, buch...

Její nápadité šperky nepostrádají řemeslnou preciznost.

Janja Prokić (*1984) se narodila v Srbsku, ale již od roku 1993 žije v Praze, kde vystudovala malbu na Akademii výtvarných umění (ateliér Vladimíra Skrepla) a sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (ateliér Kurta Gebauera). V současnosti se řadí mezi nejzajímavější šperkařky v Česku. Vybočuje přehlížením minimalismu jakožto všeobecného trendu. Obrací se k přírodě a ženskosti. Leitmotivem její tvorby jsou prvky fauny a flory. V každém výtvoru nahmatáme její originální rukopis. Boho kampaně jednotlivých kolekcí vyzařují éteričnost a prostupují do světa víl a skřítků. Vyrůstají z ornamentu secese a honosnosti baroka. Do mainstreamu mají tyto skvosty daleko; čiší z nich jemnost, vybranost i určitá dávka ironického nadhledu. Designérka pracuje s luxusními přírodními materiály: kovem stříbra, neopracovanými (drahými) kameny kvůli jejich surovosti. Vyvažuje. Harmonizuje.

Mé šperky od Janji nejsou tak okázalé a zdobné, ale spíše jemnější a přímočařejší. Mají příběh a duši, dílem od autorky, dílem od nositelky.

A čím se zdobíte vy, pokud vůbec? Máte skryté klenoty/místa?