Edinburský playlist

Výlet do Skotska s sebou kromě poznávání krajiny, města a lidí přinesl i novou či staronovou hudební nálož. Mám pro vás seznam písní, které frčely v našem azylovém bytě, u našich milých hostitelů. Vlastnili nejen počítač, ale i gramofon s arzenálem retro vinylů.

Edinburský hrad


Jelikož by bylo každodenní flámování po místních barech nad naše finanční možnosti. Uchylovali jsme se do tepla útulného bytu s řádnou zásobou brambůrků a lahváčů "ip" a "ejlů" (ano, nepřijeli jsme hubnout) a filmem. Zkoukli jsme třeba Oscarem a spoustou jinými cenami zaplavený dokumetární film Pátrání po Sugar Manovi (Searching for Sugar Man) z roku 2012. Oním záhadným "wanted" je legendární americký folk-rockový zpěvák a písničkář Rodriguez - Sixto Rodriguez (* 10. července 1942, Detroit, Michigan, USA; ???). Jak jsem mohla existovat bez jeho (ne)hitů? Neokoukané texty i melodie, tklivý, naléhavý, netuctový... Mexický Bob Dylan.

Sixto Rodriguez rozjel svou kometí (od slova kometa) jepičí (z jistého úhlu pohledu) kariéru v barech a klubech v okolí Detroitu šedesátých let. Nahrál zde i svá dvě studiová alba Cold Fact (1969) a Coming from Reality (1971). Úspěch, který by po jejich poslechu každý předpokládal, se nedostavil. Propadliště dějin. Studium filozofie, nádeničina. Zpěvák plul životem. V JAR se však bez jeho vědomí rozpoutalo neuvěřitelné šílenství po jeho hudbě. Legenda. Mýtus. Androš. Svržení apartheidu. A tak dál... doporučuji věnovat tomuto filmu čas.

Z vinyl sekce nabízím legendární ABBU, která zní nejlépe při zpomalení.

A mou srdíčkovku v podobě skladeb Simona a Garfunkela:

Krásu rozbijeme zrůdností záhrobního songu Mr. Cemetery, který byste si měli pustit k vydatné snídani alespoň 30 krát dokola (stačí refrén). Shodli jsme se na tom, že nám to připomíná Psí vojáky v raném prenatálním vývoji, ale s prognózou brzké programované buněčné smrti.

Měli jsme štěstí na počasí. Pršelo jen v přijatelných intervalech a s přijatelnou intenzitou. Hele. The Kinks - Sunny afternoon.

Ale sem tam kráplo. Garbage. Všechno zboží balené do tuny obalů. Třídí se poměrně sporadicky. Bin. Fňuk.

A zase sluníčko. Sundej svetr. The Cardigans - Rise and shine.

A došlo i na guilty pleasurs. Tak řekněte, komu by se ten klip nelíbil?

V místnosti už jsou touto dobou jen holky. Kluci hrají šipky. Regina na scénu. That time.

Pozvolna najíždějící jiné a další radosti. Pleasure od Feist.

Uměníčko: Jenny Hval - Conceptual romance. V Edinburghu také všichni běhají.

Večer vylézají z děr mladí, pijí do rána, chodí bosky a spoře odění. Toto uvidíte, když pojedete ve tři ráno na letiště. Kytarovka Cherry Glazerr.

Jste naladění na Skotsko?

"That makes my questions disappear." (Sugar man)

Štítky: