Edinburgh coby kamenem v pěti dnech vol. 2

Kromě šopování jsme druhý den navštívily i Scottish National Gallery u Princess street vlastnící jednu z nejlepších sbírek výtvarného umění ve Skotsku. Říká se to. Pokocháte se uměním z období 15. až 20. st., díly Rembrandta, Van Dycka, Rubense a samozřejmě i britských malířů Reynoldse a Gainsborougha.

v galerii, The Monarch of the Glen - Vládce údolí (kolem 1851, olej na plátně), Sir Edwin Landseer (1802_1873)

Leknete se šílených skřetů z obrazu Sira Josefa Noela Patona. Víl a skřítků bylo napočítáno na 165. Autor je zástupcem viktoriánské narativní malby, což dokládá i výběr motivu. Příběh pochází z pera Williama Shakespeara, konkrétně z dramatu Sen noci svatojánské. Ústřední postavy vládnou říši víl - král a královna.

The Guarrel of Oberon and Titania - Hádka Oberona s Titanií (1849/50, olej na plátně), Sir Joseph Noel Paton, skotský malíř (1821-1901); zdroj Wikipedia


Pozastavíte se také nad instalací podlouhlé krajinky nad výtahem a nespočetně krát se zamotáte. Akorát trochu odpadnete od vedra. Vzduchu se mezi mistry nedostává... Navodí však tu správnou atmosféru k setkání s horečným Gauginem. Prerafaelita William Bell Scott zachytil nevinnou a krásnou Unu, jež si tím podmanila lva, který se nyní jejích ochráncem. Před galerií hrají a poskakují "praví Skotové".

Una and Lion - Una a lev (1860, olej na plátně), Willam Bell Scott, skotský malíř (1811-1890), zdroj Wikimedia

  • Tip č. 6: Nechte si na prohlídku dostatek času. Galerie je nepřehledná a zavírá už v šest hodin.

Hlavní štráse Starého Města je Královská míle (Royal Mile) kroutící se od Edinburského hradu kolem tří kostelů, z nichž nejvýznamnější je katedrála St Giles (sv. Jiljí), až ke královskému paláci Holyroodhouse, respektive k opatství v Holyroodu.

Různě jsme se taky loudaly a loudaly. I po hřbitovech.

hřbitovní bylinková zahrádka: dobromysl, pupalka, levandule

  • Tip č. 7: Zkuste se nenechat pokadit od racka nebo holuba. Vím, o čem mluvím. Někdy to totiž nevyjde. Achjo.


​​


  • Tip č. 8: Musíte si v sámošce nakoupit slanosladký popkorn a vyzkoušet taky řecký jogurt s příchutí slaného karamelu. Je to lambáda!

Na fotce je v pozadí květinka, o které bude řeč až v následujícím postu, tudíž se jedná o speciální posun v čase, protože teď jsem si na ten jogurt vzpomněla.

  • Tip č. 9: Pro štěstí musíte pohladit čumáček teriéra Bobbyho (Greyfriars Bobby), jehož pamětní socha zdobí ústí uliček vedoucích na Grassmarket. Psí hrdina se stal v Edinburghu známým v 19. století, kdy strávil údajně 14 let u hrobu svého majitele, aby ho chránil. Na stejném místě také 14. ledna 1872 zemřel. Příběh je interpretován skrze několik knih a filmů.