Pentland Hills trip

Skotskou přírodu jsme si vychutnali ve čtvrtek, kdy měli naši kamarádi volno v práci. Počasí sice bylo značně proměnlivé, ale déšť nikdy netrval dlouho. Boty jsme si promáchali hlavně hopkáním v travnatých cestičkách. Jo a taky jsme si poseděli ve větru.

  • Tip č. 8: Na celodenní jízdenku za 4 libry se dostanete poměrně daleko za město.

Kopečky Pentland Hills (regionální park od roku 1986) se nacházejí jihozápadním směrem od města. Vystoupili jsme v Penicuik a chvíli nám trvalo, než jsme se dostali na trasu vedoucí přes hrby kopců. Všude se pasou ovce a pozemky jsou ohrazené. Jetel, vřes, vlna, louže...

Díky vyšší vzdušné vlhkosti (jak očistné po příjezdu z Brna) tu mohou růst kapradiny epifyticky, přichycené na stromech jako výškoví pracovníčci, podobně jako v subtropech. Spora potřebuje pro vyklíčení kapičku vody. Jak si tak letí, zachytí se třeba na mechové podušce nacházející se právě na kůře stromu a kapradina už pak vegetí na svém divanu plném vody a živin, aniž by jej nadbytečně "vysávala". U nás se takto kapradiny šplhají po padlých kmenech. Vody je tu opravdu dostatek. I několik metrů srážek za rok! Za vodu z vodovodu se ve Skotsku ani neplatí... Díra na trhu s ekologií. Byly jsme s Káťou svědkyněmi plýtvání, kdy na veřejných toaletách zbůhdarma tekla voda z kohoutku proudem. S pákovými bateriemi (natož s perlátory) se tu snad ani nesetkáte.vřesovištní bonsai

Jdeš a najednou brána do říše za zrcadlem.

ty symboly

á la Sýkorovy mozaiky

Podívat se na domečky aktivistů v lese (tree houses) za humny Bliston Glenu jsme vyhodnotili jako nemající cenu. první kus působil dosti ruinoidně. Ne ve smyslu romanticky, ale jako obskurní lesní mini slum.

Kaple v Rosslynu (Rosslyn Chapel), („ross“ znamená kopec a „lynn“ vodopád)

Roku 1446 se sir Vilém St. Clair rozhodl zbudovat velkolepou katedrálu jako poděkování Bohu za milosrdenství, jehož se mu dostalo. Dokončenu spatřil pouze východní loď a jeho smrtí v roce 1484 se tak stavba zastavila. Sir Oliver St. Clair (nejstarší syn z druhého manželství sira Viléma) se později se svým synem jal budovu zastřešit. Ambiciózní plán svého otce na výstavbu kostela křížového půdorysu se rozhodl nerespektovat. Kaple, která je poutním místem, ukrývá u kryptu, jenž jitří představivost nejednoho návštěvníka. Přispěl k tomu i román Dana Browna Šifra mistra Leonarda.

Kousek dál se ve stěnách koryta řeky nacházejí jeskyně a jeskyňky k prozkoumávání pro ty, kdo mají čas a chuť na dobrodružství. Ocitnout se rázem v místním smíšeném lese, na první pohled jej nerozlišíte od našeho. Hustota vzpřímených smrků pihovatých lišejníky, dubů a břízek. Až po bližším ohledání naleznete v lysých, ale přitom větrolamných, místech základní odlišnost od našeho lesního porostu – rododendrony čili pěnišníky čili azalky. Bez ladu a skladu rostoucí stálezelené keře. A také již zmiňované cesmíny. Stačí se jen rozhlížet.

Rosslyn

nejdelší lavička

mezi poli

MHD jsme popojeli do Dalkeithu. Večeře proběhla v restauraci, kde se chodilo objednávat i platit na bar. Takže asi v bistru. Kluk moc s přístrojem neuměl a obsluha byla zmatená. Prý měli otevřeno teprve druhý den. Snad brzy přehodnotí svůj prapodivný kočkopsí systém. Mac 'n' cheese byl fajn (nezapečená verze makarónů se sýrem, krémová omáčka s trubkami těstovin). Potuněnou Jamieho verzi můžete zkusit. Rozpuštěný čedar chutná ve smetanové omáčce spíš jako máslo. Konzistence sýra se kamsi poděje, ale má to tak být. Ověřili jsme si to hned druhý den při kuchtění podobné, leč vrtulové variace Vrt 'n' cheese. Bylo to supr, Káťo. Slint.