Dačické zámecké letnění

S paní Zajícovou jsme jednu červnovou sobotu vyrazily na město. Abych u nich doma pořád nehnila pod dekou. Ukopla jsem si cestou prsty u nohou o krásné nové kočičí hlavy a spustila se mi alergická rýma, ale vycházka to byla vskutku poučná a zábavná. Renesance s make-upem klasicismu. Park. Zámek. Navštívily jsme tedy Dačický zámek, kde kromě stálé expozice, ve které nechybí romantický příběh o dačické kostce cukru, cukrovinky ze všech možných materiálů (fimo, plsť), ani rozmanité typy cukru, naleznete nyní i výstavu věnovanou sbírkám (kuriózním i tradičním) nadšenců z Dačic a okolí. Nese název "Ten sbírá to a ten zas tohle" (hehe).


Ve sporé instalaci narazíte na slony, medvídky a panenky ze současné produkce, flakony od voňavek (záměrně nepíšu od parfémů), parádní vycházkové hole i klasické sběratelské stálice, jakými jsou obaly od cukru, krabičky od sirek či známky. Inspirovalo nás to a po návratu jsme se jaly prohledávat sklep. Byla mi věnována sbírka známek. Od třetí třídy schraňuji známky z Československa (spoustu let to už ale bohužel nepraktikuji), ale díky získanému pokladu jsem pomyslnou mapu jaksepatří rozšířila. Největší radost mi udělalo květinové album. Časem se snad podělím. Tento pěkně syslovací koníček třeba totiž opět oživím.


Další část památky už okupovaly exponáty vlastivědného a etnografického charakteru - Muzeum Dačicka. Přenesly jsme se na venkov i do měšťáckých sídel...

V prostoru před věží farního kostela se prsí žulový pomník kostky cukru. Ve zdejší rafinerii byl v roce 1841 vyroben a v roce 1843 patentován J. K. Radem první kostkový cukr na světě. A jak na to přišel? Za vším hledej ženu... Dříve se cukr usekával z homole cukru (nebo z bochníků či klobouků), což se z dnešního i tehdejšího pohledu jevilo jako velice nepraktické. Doplatila na to i manželka ředitele rafinerie Juliana. Poranila se nepřesným zásahem sekáčku a zaláteřila, proč že se ten cukr nedělá třeba v kostičkách. O preciznější historii se dozvíte zde.

nespočet různých obalů (sušenky, čokolády, sirky, bonbóny, plechovky)

miniaturky

zaječí formička

karbaníci

terče

kouzelné rustikální svatební praporce

sbírka grafik Maxe Švabinského

nevítaní hosté na zahrádce, na sběr jsme se ale nevrhly

A co sbíráte vy?

Štítky: