Štítky na třídící nádoby

Estetická recyklace? Když do svého každodenního života začleníte ekologii, budete se cítit lépe. Třídění nemusí znamenat otravné dohadování se, kdo vynese koš, či smradlavé přehrabování se v odpadcích... Je to o troše disciplíny a zvyku. Já třídím ráda všecko, recyklování je pro mě tudíž přirozené. Kdybych netřídila odpad, nemohla bych snad ani vést kroužek na Lipce a vychovávat k ochraně přírody děti (a trochu je někdy peskovat ohledně třídění) :) Jdu příkladem. Dobrá organizace usnadní život. Zvlášť, když je pěkná!

JAK NA TO?

  1. Předcházej vzniku odpadu. Neber si zbytečné letáky, stopadesátou propisku z konference (zdarma), používej plátěnky, ignoruj igeliťáky v obchodě (mrkev nebo banán stejně oloupeš)...

  2. Žádné výmluvy! Kontejnery na třídění odpad jsou na každém rohu. V Brně lze již recyklovat většinu druhů plastů. Manuál SAKA, co, kam a jak.

  3. Využitelné věci vyměň, daruj, dej na tombolu, do nadačních obchůdků, dones ke Třem ocáskům (najíždějí na zero waste principy), využij ReUse přístřešky, kreativně znovupoužij, přešij apod.

  4. Zorganizuj si třídící nádoby, aby byly krásné, čisté a po ruce.

Oddělené recyklační nádoby na hliník (víčka a plechovky), plasty, sklo, papír a zbytky potravin jsou primárně praktické. Vlastnoručně vyrobené štítky z nich navíc udělají pěkný doplněk. A i návštěva ví, kam co patří. Je nádoba plná? vyběhnu s ní ke kontejneru. V ničem se napatlám. Čistá práce.

Hliník sbírám poměrně pomalu, jelikož se u nás plechovka objeví jen výjimečně (jedná se tak hlavně o víčka). Když mám v nádobce větší množství, nosím jej do hliníkožrouta na Lipku a ještě se můžu projít po zahradě. Ty taky. Na plasty a sklo mám nádobu (IKEA), stejnou také na směsný odpad, papír třídím do papírových tašek/krabic, které se mi sem tam doma objeví (třeba při nákupu na rohlíku). Mezery mám při třídění biodpadu. V Masarykově čtvrti valí od května pilotní projekt na třídění biodpadu, tak třeba se zadaří a budou hnědé kontejnery. Zatím lze využít Centrální kompostárnu nebo vlastní kompost. Přemýšlím o žížalkách a vermikompostéru, tak uvidíme. Jelikož biodpad tvoří až 60 % celkového odpadu, je to víc než žádoucí.


JAK NA ŠTÍTKY?

Použila jsem vychytávku - štítkovač DYMO, který jsem dostala před pár lety od kamarádek. Prozřetelně vědí, že ráda tvořím. Pomocí tohoto retro pomocníka vytvoříte parádní nápisy na cokoliv. Do samolepicí pásky (9 mm) zvolené barvy vytlačujete ostré bílé znaky. Znaky a symboly neobsahují diakritiku (je jich 49), ale to vůbec neva. Budete si chtít vytvořit štítek na všechno v bytě, jelikož je to zábava. Jako střílení z pistolky :)

Tip: Než začnete psát požadovaný text, nastavte symbol mezerníku (mezery) a stiskněte, aby nebyl na štítku text namáčklý u kraje. Na konci psaní též, pak nastavte obrázek nůžek a stiskněte.

Takovéhle cool štítky si pak nalepte na svou třídící nádobu. Juch, třídění zdar.