Vitamíny podzimu - šípková šťavka

Rýma, kašel. Jeden z přeborníků na obsah vitamínu C, šípek, v hlavní roli. Sázím, že tyhle mé současné neduhy rychle rozežene. Trocha zdraví z přírody se totiž na podzim a taky zimu hodí. Koho to neskolilo už teď, oblíkat. Neleňte a vyrazte na všecky možné plody ven. Máme ještě babí léto, takže na některé si budeme muset počkat po přemrznutí (mišpule), ale mít v zásobě plán, co s nimi, se dycky hodí.

​Šípek, plod (resp. souplodí nažek) plané šípkové růže (Rosa canina). Jíme, léčíme se. Už anglosaský herbář z jedenáctého století popisoval jeho "nadpřirozené" schopnosti. Právem patří do zlatého fondu lidové medicíny. Šípek je díky kombinaci rutinu, vitamínu C a vápníku taky výborným rozháněčem paradentózy a nešvarům dásní. I takzvané ovocné růže poskytují v šípcích cenné vitamíny (vitamíny K, B1, B2 a B3) jako u plané varianty.


Lesklých červeňáčků jsme v Soběšicích nasbírali tak akorát na jednu lahvičku sirupu/šťávy. Ale pokud budete mít do soumraku více času než my, tak třeba zvládnete natrhat i na marmeládu (po mrazících, lehce zralejší, mají už o něco nižší obsah vitamínu C). A kde? Mapa Na ovoce. Na půvabné keře nejčastěji narazíte na úvozových cestách, na okrajích pastvin a lesů. Na sušení (při teplotě do 60 °C) sbírejte šípky v plné polní (pevné, červené), na zbytek se hodí měkké typy. Já měla kombinaci pevných a zralejších šípků.

Šípkový sirup/šťáva

  • zralé šípky a třtinový cukr 1:1 nebo na šťávu stačí méně cukru

  • voda, citronová šťáva

Šípky rozdrtíme (tvrdé jsem krájela na prkýnku), přemístíme do hrnce a zalijeme horkou vodou. Necháme 12 hodin stát. Přecedíme a přepasírujeme přes plátýnko nebo hodně jemné sítko, abychom se zbavili chlupatiny ze semínek. Zahřejeme a přidáme cukr. Mícháme, až se cukr rozpustí. Hotovou šťávu přelijeme do sklenic a dobře uzavřeme. Do lednice s tím.

Hodujeme!


Štítky: