Silvestr dospělých lidí

Také si dvakrát neužíváte nebe prozářené dělobuchy, jejichž koncentrace je nejhojnější právě na Silvestra? Já též ne (především s ohledem na mazlíčky a volně žijící zvířata včetně ptáků, kteří během toho trpí). Ačkoliv zvyk dělat neplechu a hluk patří opravdu k tradicím oslav závěru roku. Lidé prý tloukli do kovadlin, veselili se za doprovodu hudby a hlasitého zpěvu a tímto rejděním tak odháněli zlé démony. Předci však k tomuto rituálu nepoužívali tuny chemikálií tak, jak se to děje dnes.

S kamarády jsme v tomto vymítacím duchu zvolili mírumilovný a kultivovaný způsob rozlučky se starým rokem. I když ve vsi (Velký Jeníkov), která by se dala považovat málem za kraj světa, nesdíleli všichni sousedi podobné tendence. Nebe se kolem půlnoci hemžilo, v těchto místech kousek od Dačic s jindy jinak minimálním světelným smogem, paletou barev a otřásalo salvou nepříjemných výbuchů.

S touto kulisou nad i kolem sebe se naše skupinka s prskavkami v rukou dojímala. Telefonovala ostatním kamarádům a nakonec místním dětem pár prskavek věnovala. Kouzelné propojení. A zvonilo se! Na mininávsi mají zvoničku, na kterou je potřeba vylézt, pokud chcete v zimě zvonit. Agilní osazenstvo naší chaty to zvládlo. Cink, cink. Ať je ten nový rok zase o kus lepší. A my s ním.