Z harampádí funkční kousky

Přírodní materiály a přírodniny dominují našemu prostoru. Úklid nedělám jen na jaře. Postupně třídím a vyřazuji věci. Ale občas nějakému pokladu vdechnu nový účel. Poté, co jsem porozhlédla v bytě, mám pro vás pár tipů na to, co s veteší. Veteš je to totiž jen na první pohled...

Ze sošky svícen? Klidně. Maxim Velčovský je na poli designu velká star. I když se o tuto oblast umění nezajímáte, toto jméno jste jistě zaregistrovali. Mám ráda některé jeho obskurnosti, i když se jedná místy o celkem vykalkulovanou nadsázku. Zatím mi opravdický kus chybí, tak jsem si vyrobila vlastního malého Josefa podle známého svícnu (Little Joseph). Předloha ve tvaru dětské hlavičky odkazuje k panenkám, které sem tam v dětských rukou přišly o hlavu. Dírka na temeni hlavy pro umístění svíčky mi připomíná křehkost dětské lebky, na které ještě nesrostly všechny lebeční švy. Svíčka z níž odkapává vosk tvoří na hlavičce vlásky, sem tam také slzy. Čím má dítě vlasatější hlavu, tím je starší. Svíčka se zároveň symbolicky postupně zmenšuje - stárne. Má soška malého plačícího chlapečka pochází z dílny mé tety, když chodila do výtvarky. Dříve by mě nenapadlo sošku takto využít. Zkuste také vdechnout svým věcem novou funkci.

Z odstřižků si ušijte plyšáka. Já si nemohla vyrobit nic jiného než zajíčka. Můžete tím potěšit nějaké dítko, ale radost udělá určitě i dospělákovi.

historická váha jako misky na dochucovadla

odlomená socha jako držák na štětce nebo třeba provázek

cibulák po prapratetě je rozšiřován v podobném duchu (kalíšky z bazaru, kelímky od Jiřího Pelcla z Czechdesignu - úspěšná práce designéra s českou firmou Český porcelán a. s. Dubí)

lístky verbeny v mysticky strašidelné dóze od Artwins