Henna night změna

Pro první aplikaci henny, kterou jsem si plánovala nasadit do vlasového pokryvu už dlouho, jsem potřebovala mít v dosahu i vhodné společnice, zkušené hennařky Týnku a Káťu. Mé jemné chrouny by si přály být pevnější a lesklejší, což by se mělo díky zelenému prášku podařit - posiluje a ozdravuje. Dokázalo to jedno z nejstarších 100% přírodních barviv na světě? Zlatavý odstín a lesk se dostavily. Hodnotit posílení po nynějších dvou aplikacích zatím nemůžu, ale okolí tvrdí, že to fakčí.

Z teorie: Henna obalí každý vlas (pokud si ji správně nanesete úplně všude) mikroskopickou vrstvou přírodního rostlinného proteinu. Jsou pak jak ve spacáku. Zabraňuje poškození sluncem, větrem, chlórem. K vlasu se nedostanou mechaničtí útočníci z ovzduší, ani mořská sůl. Vyhlazuje jejich strukturu, takže by se měly třpytit. Vlasy však také vysušuje, což je ideální pro mastné vlasy. Suchá kštice by se měla promastit, balzámovat. Ale vše dle potřeby.

Jakou vybrat barvu? Vlastnosti přírodní barvy logicky neumožňují zesvětlení a brutální změny odstínů. Neinvazivní barevné efekty. To znamená, že se přirozeně smísí s původní barvou vlasů a vytáhne jejich lesk. Je dobré vybrat podobný odstín, jako je váš přírodní. Hnědovláska si může vybrat z řady "metalíz" od kaštanové, přes bordó, měděnou, červenou až mahagon či černou. Přírodní blondýnky si mohou transformovat barvu do tónů ořechově plavých nebo zlatavých. Čistě transparentní henna se hodí k oživení vlastní barvy. U použití henny odpadá nepříjemná tvorba odrostů, jelikož působením světla bledne postupně. Také lze míchat hennu třeba s citronovou šťávou, červenou paprikou, kakaem, olivovým olejem, skořicí a tím měnit odstín. Trocha alchymie a navonění vlasů, pokud nestačí jen čistá "vůně" sena. Čím déle necháte hennovou kašičku na hlavě, tím intenzivnější bude výsledek.

A za jakých podmínek lze barvit? Henna nechytne na chemicky ošetřené vlasy. Čím delší doba od posledního chemického barvení uběhne, tím lépe (minimálně tak dva měsíce). Po mém posledním uplynul rok a čtvrt, takže pohoda. Též si dávejte bacha na alergie! A čtěte info na krabičkách. Ne všechny henny jsou pouze přírodní. Ty míchané obsahují další složky, které pokud zreagují, hrozí zelený nádech... Čistá henna obsahuje pouze Lawsonii inermis. Moje obsahovala 99 % Lawsonie a 1 % kyseliny pikrové (konzervant k fixaci barvy), takže téměř ideálka.

ilustrační vlasatice s podobným odstínem jako já

Botanické okénko: Henovník bílý (Lawsonia inermis), česky též henna bílá, je 2-6 metrů vysoká kvetoucí rostlina z čeledi kyprejovité (Lythraceae), pocházející z tropických a subtropických oblastí Afriky, jižní Asie a severní Oceánie. V prášku z podlouhlých listů nalezneme velké množství červených pigmentů, které mají vysokou afinitu k proteinům. Takže třeba i ke keratinu vlasů. Váže se ale i na vlákna hedvábí, kůže či vlny. Ve starověkém Egyptě třeba sloužila k barvení paruk. Je přirozeně antibakteriální a antiseptická.

zdroj

Co je potřeba?

 • jedna nebo dvě krabičky henny (v Brně kupuji v obchůdku Orient mini market na Solniční) - podle délky vlasů

 • igeliťák, igelitová čepice nebo obojí

 • tenké latexové rukavice

 • ručník, starý kulich

 • gumička

 • zábavná návštěva/filmy/knížka

Postup

 1. Hennový prášek (stačily mi 3/4 krabičky, mikádo po ramena) zalijte horkou vodou do konzistence kašičky (ne moc tekuté, ne moc husté, je potřeba zkusit) a na mírném plameni ještě promíchávejte.

 2. Odstavte a nechte chladnout do doby, kdy snesete teplou hennu na kůži.

 3. Vlasy si pořádně namočte, jako byste se je chystali umýt.

 4. Pokud nemáte s nanášením zkušenost a bojíte se, že si zbytečně moc zabarvíte čelo a uši, můžete si inkriminované partie předem namazat mastnějším krémem.

 5. Hennovou kašičku naneste na vlasy (raději v rukavicích, abyste neměli oranžové ruce), všude tam, kam to jde. Utvořte pořádnou masku. Vlasy promasírujte.

 6. Vlasy překryjte igelitovou čepicí/igeliťákem, zagumičkujte tak, aby měly vlastní mikroklima. Nasaďte čepici, která se může zabarvit a můžete přihodit ještě ručník. Zábal musí zůstat v teple, aby proces barvení šlapal jak má.

 7. Čekejte nejlépe několik hodin. Já tomu dávám kolem tří až pěti. Jakkoliv se po tuto dobu zabavte.

 8. Po aplikaci vlasy důkladně propláchněte vodou dokud z nich odtéká barevná voda. Použijte i šampon.

Hřívám zdar!

Štítky: