Orbis pictus vizuální generace

Takovýhle svět dosud ještě nespatřil světlo světa! Radostná směsice, pelmel nápadů, změť fantastických a pohádkových bytostí na pozadí reálného vnímání. Imaginací protkané Obrazy světa jsou zatím nejambicióznějším knižním projektem malířky, ilustrátorky a spisovatelky Terezy Říčanové. Práce (návrhy a samotná malba) na něm jí zabrala tři roky a mě bude ještě mnohem delší dobu trvat, než veškerá zákoutí těchto hravých map prozkoumám. Bohaté výjevy se týkají rozmanitých oblastí dotýkajících se lidské existence od vědecky laděných zjednodušení vesmíru až po magické ztvárnění geografie, bioty či všeobecného mírumilovného náboženského fluida. Jdeme, kam nás nohy vedou. Obří myšlenkové mapy bloumající po všemožných typech pamětí a vědomí (intimní, kolektivní, ontogenetické i fylogenetické) se nezaleknou stereotypů. Výklad světa kolem nás lze číst mnoha způsoby. Vlastní interpretace je plnohodnotnou součástí zážitku z cestování po naší obrazotvornosti. Dílko ji podněcuje. Aby neuvázla v síti, má k dispozici i příručku/manuál/průvodce. To protože orientace v mapách může být mnohem komplikovanější a záludnější než v obyčejných knihách. Zde žádný ze směrů nefunguje absolutně. Nabízí se totiž nepřeberné množství náhledů, což dává prostor k fluidnímu čtení, jehož významy se co do variací blíží nekonečnu. Najdeme poučení i další otázky. A odpovědi? Zabavíme se. Tereza Říčanová tímto počinem vzkazuje čtenářům: Děti se naučí hledat a orientovat v mapách a také nějaké pravdy a zajímavosti, ale i legendy, vtipy, omyly a nesmysly o světě. Výsledkem by měla být zábava, vizuální potěšení a podpora zdravého úsudku!


Soubor čtrnácti legendárních map je opatřen systémem souřadnic a základními tagy. Potkáváme se tu s na první pohled nesourodými stvořeními v nezvyklých konotacích. Obdoba setkání "deštníků a šicích strojů na pitevním stole". Zásadní a okrajové, typické a skryté, samozřejmé a jedinečné... Radost. Rozvernost. Četné kulturní odkazy vedle sebe koexistují bez ohledu na popularitu či své rozšíření v povědomí. Pozitivní emoce překousnou chaos. Z nesmyslu stvoří přirozený řád. Když přistoupíme na pravidla hry bez pravidel, pobavíme se a zároveň si rozšíříme obzory, nejen v rovině kartografické orientace. A co je nejpřínosnější? Číst (čti objevovat) si můžeme společně s dětmi, prarodiči a už se vidím, jak mapky využiji na některém z artcampů nebo kurzů... To bude jedno jéé vedle druhého. Uvidíte!
Tvorba Terezy Říčanové mě také inspirovala k tomu, abych vzala do ruky štětec s barvou. Podle jejího obrázku jsem namalovala jednoho ze svých zajíců. Nechte se taky vtáhnout do hry :)

Co na něj říkáte?