Hrajeme si na městské Robinsony

Když jsem poprvé zavítala (čtěte tu) do knihkupectví s dětskou literaturou Dlouhá punčocha, nemohla jsem tam nechat, na první pohled nenápadnou, knížečku Příručka pro přežití ve městě. Hned jsem věděla, že bude ideálním dárkem pro novou ostravskou náplavu - kamaráda Šimona. Jo. Pozornost pro dospěláka lze sehnat i mezi zbožím pro děti. Pro sebe bych vykoupila snad všechno.

Ještě, než jsem ji darovala, musela jsem se pokochat sama. Dva malí dobrodruzi chtějí aplikovat zálesácká pravidla pro městské podmínky a jelikož nenacházejí tipy v klasických brožurkách, neváhají sepsat vlastní. Jak přežít na ulici? Jejich guru se nestane nikdo povolanější, než bezdomovec. Jako specialista, jako vzor. Parádní moment knížky - kluci na to jdou od lesa: „... měli bychom se zeptat nějakýho houmlesáka, protože oni přišli z lesa“. S bezelstnou samozřejmostí tak v záplavě otázek typu proč, činí. Tak směle do toho i v reálu. Vzpomínám si, že jsem jako malá často přemýšlela nad tím, co bych dělala, kdybych byla bezdomovkyní. Vždycky jsem chtěla vlastní bunkr. Říkala jsem si, že by bylo dobré vytipovat si nějaká místa předem a dělala jsem to poměrně systematicky. Vyhlížela jsem opuštěné chatky v koloniích. Měla jsem v merku pár jeskyní a udělala bych revoluci v tom, že bych se "přestěhovala" do vsi a byla její ozdobou jako novodobá poustevnice. Živila bych se z ovoce rostoucího podél silniček a z darů místních. Sem tam bych jim s něčím pomohla nebo bavila tamější důchodce, aby nebyli osamělí. Zkrátka podobné, možná romantičtější, plány jako hrdinové knížky. Tak zpět k nim.

Příběh o zkoumání džungle velkoměsta s radami k nezaplacení, do kterého se může vžít každý. Věcná knížka zhltnutá na jeden zátah, ke které se ale dá vracet. Tohle doma určitě vyzkoušejte. Dost bylo démonizace lidí bez domova - sociální motiv, nad kterým lze s dětmi dumat. Zuzana Hustáková Mašková alias Zuzana HustMaš vytvořila aktuální verzi robinsonovských rad, s jejichž pomocí lze i zaryté odpůrce skautských dovedností přesvědčit, že na tom něco je, že se to hodí. Děti přece pořád touží po vzrůšu a akci. Jen je potřeba se přizpůsobit době a nabídnout zásadní know-how pro městské objevitele.

Vypravěčka a zručná výtvarnice zpřítomnila ve své mikronovele motiv bezdomovectví přirozeně, bez zbytečných odstrašujících předsudků. Každý je někdy sám a ztracený. Pamatuju si, že jsem s partou žebrala před obchodem a naši se pak za mě styděli. Jenže ten, kdo si nevyzkoušel žebrat, jako by si neuměl hrát. Roztomile naivní, ale pro děti stejně přímočaré jako ptát se, co chce zahrát maminka na pohřbu. Ve chvíli, když chcete přežít, je hranice trapnosti úplně někde jinde. Priority se převrací, teplo raději než krása. Obstáli byste?

Zuzana Hustáková Mašková: Příručka pro přežití ve městě. Bylo nebylo, Praha, 2016, 64 s.