Vyšívanky vol. 1 - inspirace

Neošívejte se! Vyšívání může být mnohem rozmanitější než to, které znáte z hodin výtvarky, plné pokynů, nekonečného navlékání bavlnek a výkřiků zraněných "Růženek". U nás doma vyšíval vždycky hlavně taťka. Na vojně se naučil křížkový steh a tak nám v obýváku visely na stěně obrázky květů (obdoba těchto) pečlivě vyďubkaných jako plátna pointilistů. Výšivka může být minimalistická, folklorní nebo modernistická. Může připomínat skicovitostí kresbu nebo být přesvědčivá jako barokní zátiší.

Inspirací pro vaše pokusy může být třeba výtvarnice Tessa Perlow. Její vyšívané obrazy jsou úchvatné! Rozhovor s ní tu. U nás se vyšívání věnuje třeba Steh-by-steh (Love Revamp). Jejich kurzem prošlo třeba i 11 koček. Můžete je stalkovat pomocí reportu. Když zalovím mezi výtvarníky, tak nesmím zapomenout na mou oblíbenou zaječí a králičí Zorku Ságlovou (vyznávám se tady) či z "dostupnějších" třeba Danielu Mikuláškovou, o které jsem psala tady, či Ivanu Kocmanovou alias BRO. Její instagram přímo hýří stehovými momentkami. Moje přítelkyně Alenka mě také neustále inspiruje svým něžným vílím stylem vedeným intuicí - blog.

Ale než se dostanete k takovýmto veledílům, je fajn okoukat toto umění z tutorialů. Přehled základních stehů naleznete třeba tady nebo u holek z Minty finty.

A co je hlavní? Že při vyšívání zaručeně zpomalíte. Teoretický úvod máme za sebou. Na praktično se vrhneme v dalším díle. Stay tuned!

Daniela Mikulášková: Síť XVII. (zdroj)

Daniela Mikulášková: Síť XI. (zdroj)

Zorka Ságlová: Velká králíkárna (zdroj Artlist)

Alena Zástěrová: podešti (zdroj blog)

BRO (zdroj)