Seriál Lajna jako one big Langmajer show

Sem tam mě sice napadne sdílet postřehy ze sledování filmů nebo seriálů, ale ta doba, než se k tomu prokoušu! Po čase tedy troška (s malým "t") do vašeho kuk meníčka. Internetová televize OBBOD loni navázala na tematiku sobě blízkou - sportovní prostředí - a vytasila se s Lajnou. Po úspěšném hitu Vyšehrad přesedlali tvůrci na hokej.

Hana Vágnerová a Jiří Langmajer (zdroj)

Svěží dvacetiminutová stopáž jednotlivých dílů bohatě stačí na vydatné excesy nepřehlédnutelného Jiřího Langmajera (trenér Hrouzek), který v hlavní roli perlí a viditelně si hokejovou slang žumpu užívá. Zároveň je prostor k tomu, abychom se mohli vydat po vícero dějových linkách a sledovat drobnou, místy snad i nečekaně rafinovanou, evoluci postav. Autoři se v čele se scénáristou Jiřím Kolečkem snažili nasát a zhmotnit odpozorované reálie a vystavět ve výsledku do extrému hnaný děj na skutečném fungování ledové hry. Snadno si odvodíte, že přisprostlý protagonista, člen vítězné skvadry z Nagana, zrcadlí ve volném filmovém pojetí Vladimíra Růžičku. Na pozadí seriózní story se kumulují epizodky našlapané bezpočtem hlášek. Dynamika a rytmus dílů se podobá akčnosti prodloužení.

O tom, že se tento seriál povedl svědčí i získané ocenění z letošního ročníku festivalu Serial Killer konaného v Brně, ve kterém soutěží televizní a online seriály ze střední a východní Evropy. Lajna přesvědčila slovní a situační komikou i nekompromisně břitkým herectvím. Režisér Vladimír Skórka se svým týmem už plánuje další sérii, tak snad ji ukočíruje.

Štítky: