Předzahrádka: great makeover

Takto vypadala naše pralesní zarostlá a romantická předzahrádka úplně na začátku. Poté však utrpěla v důsledku přestavby celé ulice a potřebou vybudovat stání na auta (brek). Z původní skřítkovské osady nezbylo zhola nic a proto přišel zajíc, aby se pokusil vrátit malému pozemku život. Bylo potřeba trocha plánování a taky nějaké to úsilí. Poslední a nikdy nekončící fází bude opečovávání. Ale tak, aby vznikl mikrosvět, který bude za pár let vypadat jako by tu byl odjakživa. Vzhledem k tomu, že se nacházíme na území Brna, kde skoro nezaprší, vybírala jsem odolnější druhy a také druhy, které se vyskytují v okolních předzahrádkách a byly oblíbené už i době vzniku těchto činžovních domů - pivoňky, růže, sasanky, šeříky, bylinky. Mou snahou do budoucna bude co nejvíce přesedlat na původní odrůdy, tak snad se zadaří. Zatím mi zde chybí ještě jedna stěžejní rostlinka - má z nejoblíbenějších - orlíček.

FÁZE I. - inspirace a plán

Tady vám pomůže staré dobré kreslení, ale samozřejmě i internet a pinterest. Rozhodněte se, jakého ducha chcete zahrádkou "vyvolat" čili do jakého stylu chcete zahrádku ladit a jaké barvy použít. Zda má kvést celý rok a nesmíte zapomínat ani na to, jaké nároky má ta která rostlina na půdu (její pH) a stanoviště. V naší předzahrádce je navezena jílovitější ornice s tím, že podloží obsahuje písek jako drenáž. Ke kyselomilnějším druhům (pěnišníky, hortenzie) je vhodné při výsadbě přidat rašelinu. Je dobré se zamyslet nad rozmístěním rostlin, protože každá potřebuje svůj prostor. Abyste podpořili dynamičnost a vytvořili dojem pestrosti, volte různě vysoké rostliny a keře s odlišnou barvou listů či stonků (svídy). Vysazením trvalek si trochu šetříte práci, ale letničky mohou vytvořit dojem rozkvetlé louky, což může být v některých případech žádoucí a včelky to také ocení. Nezapomínejte ani na cibulové a hlíznaté rostlinky, které vám udělají radost na jaře a na podzim.

zdroj

FÁZE II. - nákup

Nejraději bych nakupovala přímo u pěstitelů, ale to vždy není možné. Květiny můžete také vyměnit se sousedy nebo vypěstovat z řízků. Letničky zvládnete vypiplat ze semínek.

FÁZE III. - pletí, příprava

Plela jsem po dešti, což je ideální situace. Bohužel jsem to nestihla celé za dopoledne a později jsem se tedy už v gumákách pořádně pražila na slunci. Celý "projekt předzahrádka" jsem odstartovala poměrně pozdě - až v půlce května. Nejlepší období je jaro či podzim, kdy nejsou květiny v nejbujnějším vegetačním období, ale snad to moji hrdinové zvládnou. Abych si trochu usnadnila pozdější péči a zamezila přílišnému bujení plevele, použila jsem netkanou textilii (doufám, že jen z recyklovaných materiálů) a následně i mulč kůrou.

FÁZE IV. - sázení

Květníky je dobré na textilii rozmístit nanečisto, abyste získali představu, kolik rostlinka zabere místa. Při sázení keřů musíte počítat s tím, že se vše časem rozroste. Úprava lze sice provádět řezem, ale přece jen pouze částečně. Rozstříhnout fólii, udělat jámu nebo jamku a sadit... Navrstvit mulč. Pořádně zalévat. S přihnojováním uvidíte dle typu půdy a nároků. Já mám v plánu používat žížalí vodu z budoucího vermikompostéru, žádnou chemii.

Výsledek je zatím v procesu, ale některé květiny mají už na květ, jiné se klubou ze země... život!