Better monday: etické smrkání

Vždycky, když se na veřejnosti vytasím se svým hebkým látkovým kapesníkem, mám pocit, že dělám něco nevhodného. Jako by užívání věcí opakovaně vzbuzovalo všeobecný odpor. Jsem bacilonosič, který nemá na zakoupení papírových kapesníčků, které se jednoduše použijí a hned vyhodí? Uznávám, že jde poslední dobou o dost oldskůl věc, ale perspektiva alergika hlasuje jednoznačně pro. A to by ani nemusel být ekologicky zaměřený. Když trpíte alergiemi všeho druhu od jara do podzimu, je pro vás nepřijatelné "ujíždět" si pouze na papíru. Nos vám poděkuje, když vyhrabete své dětské kapesníčky s Kačerem Donaldem. Nejen, že předejdete nehorázné spotřebě papírových kapesníčků (porovnání ekostopy kapesníků), ale při častém smrkání je opravdu znát, když nos nedřete stromem.

K čemu se dál hodí? Pokud chcete být více zero waste, můžete si do spešl kapesníku (ten velký, pánský) utírat ruce, když použijete veřejnou toaletu (na cestách). Nemusíte plýtvat ani jednorázovými utěrkami, ale elektřinou. (Pro ty, kdož neradi sahají mokrýma rukama na kliku. Jinak víme, že to uschne i samo.) Můžete si do něj zabalit sváču atd.

A hygiena? Jednoduše vyvaříte a přežehlíte, takže no problemo. A divné pohledy eliminujete tak, že budete mít s sebou víc malých kapesníčků. Tím pádem, když vás to chytne před obecenstvem, sáhnete pro čistý kus.

Retro kapesníky mohou být i moc pěkné. Své o tom vědí Japonci, kteří ačkoliv nesmrkají (nikdy!), kapesníky zbožňují. Tento artikl využívají právě jako malý ručníček. Kvůli nadměrné vlhkosti plynoucí ze subtropického podnebí mívají orosená čela. Pokud nemáte svoje kapesníky z dětství, v Japonsku seženete úplně ultimátní :) A pokud se nechystáte do dálav, tak se dají koupit třeba tady nebo na Fleru nebo z Hořic nebo vycházkový se zajícem.