Vyšívanky vol. 6 - galerijní inspirace

Pokračování vyšívací série tentokrát spíš lenivěji - Jedním z řady důvodů, proč chodím na výstavy (nedávno jsem na toto téma i odpovídala v přátelském rozhovoru), je bezesporu kotel nápadů, který se na mě nahrne podobně jako Kevinovo chilli con carne. Mám pak možnost je přetavit v něco vlastního, zastavit se nad jednoduchými, ale v běžném shonu, potřebnými vtipnými momenty a "aha" detaily. Jak osvěžující. Jaký komfort a luxus mít na tohle zevlování čas... Vím.

Na disku jsem nedávno narazila na staré fotky z jedné výstavy v Domě umění, přičemž už jsem si myslela, že nejsem schopná dohledat, o jakou výstavu šlo. Ale nakonec snad. Pomohlo mi pár klíčových slov, která jsem si vybavila. Umělkyně pracující s výšivkou se zaměřila na své sny a po pátrání v paměti mi vytanulo, že zde byli zastoupeni i další autoři tvořící na základě zkušeností z rodiny (jako Romana Horáková), hledající své kořeny a zkoumající rozmanité polohy paměti (paměť krajiny - Kateřina Držková). Tektonika paměti! Výstava z roku 2015.

Médium výšivky je aktuální i v tvorbě Ivany Šátekové, která neváhá kritizovat společnost za pokrytectví, jež skýtají stará i nově etablovaná rčení a folklorní tradice (která jsou třeba jako "dědictví koridy" zbytečným přežitkem). Z děr vylézají paradoxy a absurdita dokola omílaných sterotypů. Výšivky ze série Hore hajl, dole hajl si nekompromisně berou na paškál lidské nešvary, i opravdové problémy jako domácí násilí či rasismus a xenofobii. Výtvarnice tvoří s nadhledem a dávkou ironie. Díky podobným počinům je fajn nahlédnout sem tam na mnohdy pod koberec zasutá a přehlížená témata svěžejší optikou.

Ivana Šáteková, ze série "HORE HAJL DOLE HAJL" | embroidery - výšivka | 49 x 22 | 2017 (zdroj)