Off Format plný svalů

Přestárlé letní resty, ale i tak ne nenávratně neaktuální? Protože jedna z mých nejoblíbenějších galerií – Off Format – v Brně stále něco kutí. Chystám se tam opět; na výstavu Galerie smutných rozkoší Václava Magida. Ale ještě před tím vás tam obrazově zavedu zpět v čase (na předminulou výstavu) na velká plátna Vojtěcha Kovaříka. Set s názvem Armagedon. Růžová extenze, směsice nátěrů dětského pokojíčku a napůl sloupaných plakátů, bojovné napětí, wrestlingová vřava, golemský mýtus. Cyklus maleb mladého ostravského malíře je živý, spontánnost vyjadřování hmatatelná. Vysochaná.

Když jsem koukala na akční film s našima, stále s modelem příběhu jako pohádky v hlavě, potřebovala jsem redukovat svět na dobro a zlo. Ptala jsem se "a tenhle je hodnej nebo zlej"? Ve skutečném životě nevíme. A nevíme ani u těchto rozporuplných lidských bytostí vylézajících z lidově laděných veršů Erbenovy Kytice. Přebujelá tělesnost je nebo není známkou klaďasů? Mám podobně smíšené pocity jako u četby O myších a lidech. Velkoformátové obrazy s body shamingem v jiné rovině. Črty extrovertního exhibicionismu. Mytičnost ruku v ruce s halekající popkulturou. Haló, tady jsme. Chceme další followery!

Vernisáže bývají určitě plné podnětů a známých tváří, ale mnohdy opravdu plné. Raději tak chodím v divné dny a divné hodiny, abych se mohla do dílek hroužit o samotě. A proč se do tohoto malého výstavního prostoru vracím? Nabízí odlehčené, nápadité a kvalitní výstavy, jejichž kvalita nekolísá. Je to tu sázka na jistotu a po průzkumu současného umění si můžete dopřát dortík v sousední ocáskovské cukrošce. Tak zase brzy, Billy.