Vermikompostér: Můj žížaláku!

Při své cestě za redukováním odpadu jsem narazila na to, že naše domácnost produkuje více jak 60 % kompostovatelných zbytků. Pustila jsem se tedy konečně do odkládaného projektu výroby vermikompostéru. Popíšu vám, jak jsem na to šla od hájku a k čemu je tento jednoduchý kompostér dobrý. Nejen, že nebudu muset chodit tak často s košem, ale navíc si díky žížalí vodě pošmáknou i mé květinky na předzahrádce.

Vermikompostování je založeno na tom, že s rozkladem organických zbytků pomáhají žížaly. Oceníte, že celý proces lze praktikovat i v podmínkách bytu, aniž by byl posléze zamořen muškami či zápachem. Žížalí komando zvládne denně „zkonzumovat“ až čtvrt kila bioodpadu a postupně jej přeměnit ve výživný humus třeba pro pokojové rostliny. I když jsou (invazní) kalifornské žížaly výkonnější, rozhodla jsem se svůj žížalí mrakodrap obydlet žížalami hnojními (Eisenia fetida), které mohu s čistým svědomím vypustit do naší přírody. Zde můžete prozkoumat praktickou mapu míst, kde seženete žížalky třeba jen za drobnou úplatu či výměnu. Dejte pozor, aby vaše násada žížal obsahovala jak dospělé jedince, tak vajíčka a mlaďochy, aby se dobře chytla.

Postup výroby kompostéru a chovu žížal lze podrobně nastudovat třeba v publikaci od Nadace Veronica nebo Kokozy. Pomůže juknout i na nějaké návodné video.

Můj návod - Co je potřeba?

  • SOCKERBIT bedýnky z IKEA (really low cost verzi vytvoříte s pomocí starých pixel od barev)

  • vrtačka, nůž

  • šroubky a matky na spojení bedýnek (nebo zvolte jiný systém - tavnou pistoli/volně poskládané, pokud dobře "sedí")

  • popisky

  • půl kila násady žížal (obsahuje hotový kompost, žížaly různých vývojových stadií včetně vajíček a pomocné organismy, jako jsou půdní bakterie, chvostoskoci a zárodky dalších rozkladačů)

  • podestýlka (tráva, listí, novinový papír navlhčený, půda, rašelina, hobliny nebo kokosové vlákno)

Můžete kompostovat i v jedné bedýnce, ale pro jednodušší odběr hnojiva a vertikální pohyb žížal doporučuji vyrobit třípatrovou variantu s děrovanými dny a víky dle nákresu, protože žížaly potřebují dostatek vzduchu. Nádoby by měly být dostatečně prostorné, avšak ne příliš hluboké. Žížalám se líbí v teplotách okolo 20 °C. Nikdy by neměl být umístěn na mrazu. Náš sklep je ideální, protože jsou to světlocitlivky.

Čím krmit?

Lze přidávat téměř veškerý kuchyňský odpad pokrájený na menší kousky (menší než 5 cm). Nový odpad zamícháme do zeminy. Plíseň jim nevadí, jsou schopné houbová vlákna trávit. Zničí i choroboplodné zárodky, bakterie, viry a semena plevelů.

Pro chov žížal je ideální vlhkost 55 až 70 %, což odpovídá tomu, když po sevření v hrsti drží kompost tvar. Zavlažovat můžeme pokropením vodou nebo přidáním navlhčeného papíru. U dna by neměla být souvislá vrstva vody.

Časem si můžete užívat plodů práce vašich mazlíčků, protože získáte jednak úrodný humus připomínající černozem a také žížalí vodu (ve spodní nádobě), která se ředí v poměru 1:1 s vodou a využívá se jako tekuté hnojivo pro pokojové rostliny a bylinky.

Fotodokumentace:

Pokud se vám líbí tyto popisky, jukněte sem jak na to.

Budu informovat, jak se celému konceptu daří. Jsem zatím v testovací fázi. Hodně zdaru, méně odpadu!