Vánoce n°1: skutečné dárky

Nějakou dobu mi trvalo, než jsem se odhodlala ke koupi svého prvního "skutečného" dárku. Asi hlavně z toho důvodu, že jsem si tento bezva tip zapomněla poznamenat do sešitku "dárkového nápadníku" (doporučuju si během roku psát k seznamu lidí, které byste rádi někdy obdarovali, poznámky, co mají rádi, co by se jim mohlo hodit, případně konkrétní věci,... třeba když vám něco pochválí, něco se jim líbí, ale neumějí si to vyrobit apod.).

Loni na Vánoce jsem možnost, kterou nabízí Člověk v tísni, využila. Obdarovávaný může být tou dobou na druhém konci světa. Zvolit můžete bezobalovou/bezodpadovou variantu, takže ani neobdržíte papírový dárkový certifikát, ale pouze jeho elektronickou verzi. Dárek pak může mít podobu e-mailu. Nebo jej můžete příteli zatelefonovat, vyrobit koláž a poslat spolu s dopisem... Možností je plno. Já vybrala kanystry na vodu a knížku, ale můžete jít do široké palety dárků. Existují i další organizace, zabývající se opravdovými dary (Unicef, Dárky pro přírodu, Dárky přírodě hnutí Brontosaurus). Nezpochybnitelným plusem je dvojí výhra. Koupí daru totiž, který mimo to, že udělá duchovní radost příjemci, potěší i vás smysluplnou pomocí správném místě.

Ve skutečnosti můžete zajít i dál a začít u sebe a svých blízkých. Jak píše Aleš Máchal, svým každodenním chováním můžeme životnímu prostředí projevit úctu a přispět špetkou k jeho uchování. Myslet na planetu a nepřidělávat jí vrásky s likvidací přemíry odpadu. Radost udělá i zapojení se do dobrovolnické činnosti, uspořádání akce pro místní komunitu, vyklizení společných prostor v době, zvelebení ulice nebo jednoduše i upřímně míněným komplimentem :)