Stančíkovy mlýny rozsekají

Mlýn na mumie. Už je to starší věc, ale musím se u ní zastavit. Škoda, že jsem si neudělala víc poznámek ihned po čtení, ale to je má standardní "bolístka" od doby, kdy na můj čtenářský deník sedá prach. Stančík si lebedí jak v tvorbě pro děti (kterou žeru: Mrkev ho vcucla pod zem, sága o Jezevci Chrujdovi,...), tak pro (ty již poměrně méně kreativní) dospěláky; kteří tyto výlety mimo komfortní čtenářskou zónu potřebují jako sůl. Jde jim i rybníčku naší literatury provětrat faldy. Nebojí se totiž experimentovat, chrlit nápady a trochu rozbíjet zažité pořádky, aniž by se dopouštěl nelogičností. Už to dokázal u (mnou vychvalovaného) Andělího vejce, mňam.

Navodím, nadhodím rámec. Ocitáme se v roce 1866, kdy se lítě bojovalo obdobně jako v mém oblíbeném songu Válka růží ze žlutého zpěvníčku (?) jen s tím rozdílem, že teď šlo o Rakušany a Prusy (čti Němce a Němce). Sledujeme šedé buňky mozkové a podivuhodné kroky pražského komisaře Durmana pátrajícího po obskurním masovém vrahovi. Záložka knížky nelže, když ho popisuje jako „sympatického prasáka“. Ze stránek tryskají nastřídačku foodporn pasáže s těmi jen porn. Opulentní hostina. Reálné postavy koketují se smyšlenými v barevných sitcomových situacích až podivně a překvapivě funkčním způsobem. Mě to přesvědčilo. Koláž událostí, metafor a odkazů. Takhle bych zkoušela dějepis... "napište příběh, v němž budou na pozadí těchto událostí vystupovat tyto postavy...". To by byl svět!

Je to mix aluzí, magie, pohádky, haluzové smoothie dekadentních plodů, mystifikací a megalomanských kravin. Kombinování motivů ve velkém. Naštěstí má autor příčetnou záklopku. Hodně vizuální román, až je mi líto, že neexistují 4D knihy. Ačkoliv místy bych určitě litovala. Záleží na žaludcích. Je libo ježek zapečený v jílu? Nekorektní humor pokouší naší trpělivost, napětí nepolevuje i přes rozvážné tempo knihy.

Stančík se při psaní jistě bavil. Já při čtení určitě. A záložek v knize s citáty z úvodů kapitol jakoby z příručky pro tajný spolek spiklenců, mám nespočet. Hodí se na každou druhou společenskou událost.

Oprašte kartičku do knihovny a alou! Jsou dlouhé zimní večery. Čím se pročítáte vy? Bažím po tipech.

Petr Stančík: Mlýn na mumie. Převratné odhalení komisaře Durmana. Brno, Druhé město, 2013, 400 s.