První sněhy, něžné botanické Obřany

I v zimě rostou. V přírodě, obřadně, pod sněhem i na rumišti. Lucie Králíková z Efeméru nás vzala na předadventní procházku krajinou domova (původního i přivlastněného). Zimu bere jako "nejrajcovnější" období pro lov tvarů a barev. Povídali jsme si o jejich významu. O červené krvi šípků a hlohu, tmavých plodech trnky a stálezeleném životu břečťanu a jehličnanů, kteří vyhánějí zlé duchy a nevěstám přislibují šťastný život. Došlo i na nestoudnou žlutozeleň jmelí, se kterým se pojí halda známých i neznámých legend. Zlaté srpy druidů. Trny a trnové koruny. Rostliny suché inkrustované čerstvými krystaly sněhu. Větve minimalistické, vazby objemné. Křesťanství a pohanské zvyky kroužící kolem zimního slunovratu a adventního usebrání.

Adventních věnců netřeba. Jdeme ke kořenům a sbíráme lišejníky a věštecké větvičky "zlatého deště". Třetího prosince také barborky. Pečlivě namočíme několik hodin ve vlažné vodě, obereme do jedné třetiny výšky (až tak, kde bude sahat hladina vody v nádobě), aby voda nezahnívala. Snažíme se zpomalit i rychlením přírodnin. A čekáme na odpověď do Štědrého dne. Vykvete?

Rituály, přijďte mezi nás. Darujte pichlavou větvičku (ministromeček) trnky s napíchnutými kousky látky a nabobtnalým hrachem 26. prosince nebo na Nový rok při návštěvě sousedů. Pěstujte vzájemnost. To, co bobtná a zvětšuje svůj objem jako luštěniny a kynuté těsto patří k vánočním svátkům. Zaklíná to do sebe touhu po dostatku a zajištění do dalšího roku.

Vraťme průvody Lucií střežících pořádek v domácnostech. Probuďme Ambrože prohánějícího děti kolem kostela den po Mikuláši. Postrašme se Perchtou s kudlou na párání bříšek v ruce.

Dobrou úrodu zvyků a tradic!

Vítá nás sochař Vincenc Makovský. Odlehlé klidné Obřany.

nad trnkovými keři

lidová tvořivost

kostel sv. Václava

Povídání o tradicích, projekce nálezů, inspirace

Co vzniklo, povím příště.