Šetrné praní: domácí prací sliz

Praní je pro sekci ekologické domácnosti velké téma. Vyzkoušela jsem mýdlové ořechy, ale nesedlo mi to. Ekologické prací prostředky jsou funkční, hezky voní, ale třeba pro studenty nejsou alternativou "na první dobrou" vzhledem k vyšší ceně (navíc jsou mnohdy dovážené ze zahraničí a balené). Proto jsem se rozhodla otestovat i prací sliz. Před svátky tím pádem zužitkuji i mýdla, která se mi doma nashromáždila a která se dají nakoupit i bezobalově (olivové třeba v Nasyp si).

Sliz je pro životní prostředí nezávadný, neobsahuje fosfáty a barviva. Náklady na jeho přípravu jsou nízké a nezpůsobuje alergie. Nemusí být tak účinný na bílé prádlo, protože neobsahuje optické rozjasňovače. Blik. Odolnější skvrny je dobré před praním ošetřit ještě třeba solí na skvrny.

Ingredience

  • mýdlo na praní o váze cca 175 g: žlučové mýdlo, jádrové mýdlo typu Jelen, olivové mýdlo, marseillské mýdlo. Já použila kombinaci několika mýdel (Jelena, olivového mýdla a marseillského). Dobře nakoupíte i na Ekokoze.

  • prášková prací soda (použila jsem tuto práškovou od Tiera Verde, ale ještě lepší je sáhnout po klasické krystalické; té však trochu víc) v množství 150 g (přesné dávkování tady). Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny a desinfikuje. Množství není radno překročit, aby nedošlo k zašednutí prádla.

Postup

  1. Mýdlo nastrouhej na struhadle co nejvíc na jemno, nasyp do kyblíku (já využila kbelíček od barvy) s litrem horké vody a za stálého míchání nech rozpustit.

  2. Přidej sodu, míchej, rozpouštěj.

  3. Kyblík dolij horkou vodou do 10 litrů. Já dolévala do 8 litrů kvůli velikosti kyblíku, což způsobilo to, že sliz je pudinkovější konzistence. Vody tedy může být více i méně a v závislosti na tom je pak řidší nebo hustější. Pak je třeba upravit dávkování.

  4. Sliz je hotový do druhého dne, kdy pořádně vychladne a zeslizovatí. Nelekněte se, chvíli to trvá. Můj kyblík je uzavíratelný, ale pokud používáte klasický, je potřeba si nachystat vhodné nádoby (třeba ty od starších prostředků, nějaký kanystr).

Použití

Sliz dávkujeme přímo do bubnu pračky, cca hrníček (250 ml) na jedno praní. Dávka závisí na koncentraci slizu a také na stupni znečištění prádla. Je potřeba si to vyzkoušet během prvních pár praní. Na navonění můžete použít pár kapek vonného éterického olejíčku, eko aviváž přidáním voňavého mýdla do slizu... Či pár lžic octa do kastlíku pro aviváž (který vyčichne během sušení a pračku pročistí).

Jaké jsou vaše zkušenosti s ekologicky šetrným praním?