Nesmrtelné tillandsie

Ačkoliv bych si hrozně přála mít doma pořádnou džungli, musím přiznat, že jsem trochu lajdák. Tedy možná spíš naopak. Některým svým zeleným přítelkyním až moc dopřávám a ony pak trpí. Ale vím, kterých z nich si moc všímat nemusím. Tillandsií!

Tyto broméliovité rostliny žijící epifyticky přichycené v korunách stromů. Vyskytují se v rovníkové Americe. Zeminu ke spokojenému životu nepotřebují. Vše důležité si dokáží zachytit ze vzdušné vlhkosti. Rády si hoví na světle, avšak ne na přímém slunci. Rostliny můžeme jednou týdně rosit nebo je jednou za 14 dní na chvíli namočit do převařené a vystydnuté vody nebo destilky. Pozor, aby nebyla ve vlhku příliš dlouho. Pokud se poštěstí a někdy zaprší, dešťovku chytejte, nebo své tillandsie vezměte do deště na "vyvenčení".

Rozmnožují se postranními růžicemi, Jedna mateřská rostlinka může vyprodukovat až pět mláďat. V dobrých podmínkách kvetou jasnými, většinou růžovými či fialovými květy. Každá je originál a existuje mnoho druhů těchto stříbřitých skřítků.

Já je mám umístěné v závěsných aeráriích, ale třeba Lenka ze Zahrady na niti vytvořila návod na jednoduchý DIY stojánek. Potřebujete jen hezký kamínek a drátek. Fantazii se meze nekladou. Vyrobit lze i zelený obraz (viz níže), závěsy apod.

Pralesům zdar!

Zahrada na niti, blog

Topinspired

Topinspired

zdroj přehledového obrázku

Štítky: