Má veselka levou zadní

Chystání svatby může být pohodové, pokud máte schopné pomocníky a jste nadaní manažeři, kteří umí delegovat práci. Já touto dovedností moc neoplývám, ale přesto se to dalo zvládnout v podstatě v poklidu. Manželovi tohle jde lépe, proto byl hlavním hybatelem technických částí on. Já řešila myšlenkovou a estetickou linku. Důležité je to celé nepřekombinovat.

Rukověť zevl organizátora v kostce

Trik spočívá v tom, mít namyšleno pár vychytávek a detailů, díky kterým to vypadá, že se o své hosty pěkně staráte a zbytek svěřit do rukou profíkům a kamarádům, protože každý umí něco.

MÍSTO

Alfou a omegou úspěchu celé krásy je místo konání. Doporučuji zvolit takové, ke kterému máte vztah a díky němuž se budete cítit jako doma, i kdyby trakaře padaly a všecko ostatní krachlo. Jako doma jsme se cítili, jelikož jsme doma byli. Znali jsme úsaklí i výhody, které pořadatelství na chalupě přinášelo. Navíc jde o osvědčené prostředí s výbornou párty aurou. Přeji všem mít něco podobného po ruce.

UBYTOVÁNÍ

Je potřeba zajistit ubytování, případně odvoz pro všechny svatebčany. Osvědčilo se nám mít sdílený excel, do kterého jsme si psali varianty ubytování pro jednotlivé skupinky hostů, abychom měli přehled. Měli jsme v zásobě různohvězdičkové možnosti od pronajatého penzionu (objednaného s dostaečným předstihem), přes péřové duchny na chalupě, stany, až po punk kdekoliv to zrovna vyšlo.

ORGANIZACE CESTY/DOPRAVY

Navrhli jsme několik způsobů, jak se na místo dopravit a s možností dojet o několik dní dříve. Koordinaci naplněnosti vozidel, aby nebylo jediné místo nazmar měl na starosti jeden ze svědků (děkujeme).

ŠATY

Kompletní ušití i s konzultacemi a sháněním látky mi trvalo asi tři měsíce. Zvolila jsem Salon 4. A jelikož jsem měla dost náročnou látku (umělé hedvábí) co do disciplíny, tak jsem byla asi na šesti zkouškách, což u jiných materiálů ani nemusí být nutné. Je dobré doladit představu se švadlenou, ale mít k dispozici střih/y, barevnost, styl. Může opět pomoci Pinterest/internet. Barvy nemusíte hledat přímo mezi látkami, ale zkuste si s sebou vzít třeba pár věcí či přírodniny dané barvy. Důležitý je samozřejmě materiál a efekt, který mají šaty podtrhnout (rozevlátost, honosnost, splývavost, jemnost, vznešenost, atd.).

BOTY dřeváky, ale v růžové; cvičky na přezutí

KOŠILE NA MÍRU ze stejného krejčovství, motýlek od SideSign

JÍDLO

Multivýběr, který jsme zajišťovali z různých zdrojů jsme si pochvalovali a asi bychom se rozhodli pro obdobný model zase. Ale je to hodně specifická oblast.

 • Díky šikovné rodině Zajícovic byla k dispozici i stodolní (ala venkovní) kuchyně, ve které se vyřádil náš veganský catering od Tří ocásků (pohodová spolupráce, bezproblémové řešení různých specifik, duchapřítomné ladění na místě, zapůjčení nádobí, tvorba rautového menu na míru, fantastické dochucení jídel, vaření na místě a celá parta 4 lidí k dispozici na neustálé doplňování vegan lahůdek).

 • PODSEKCE PITÍ: Většina pití zajištěna též přes catering, specifika koupena v Maneu; kořalka domácí od strýce. Záleží, jak si chcete poskládat nabídku. My zvolili do hrokých dní Slavkovskou desítku, mařinkovou limonádu (která byla ideální i do kombinace s Becherovkou, ginem, případně na říznutí piva do podoby radleru), speciál z Břevnova, hostětínský mošt, k přípitku prosecco (doporučujeme koštnout ve vinotéce, např. Just vine), geniální kombinaci vinné nabídky z námi ověřeného Vinařství Těthal z Blatnice pod Svatým Antonínkem a vodu ze studny s domácí bezovkou a bylinkami posbíranými za humny, Nezapomeňte na zabezpečení neustálého přísunu dobré kávy a případně i čaje. Pokud máte mezi hosty maminky a děti, myslete na ně.

TIP: Oběd ve formě vegan guláše (Ocásci) a klasického guláše jako svatebního daru od výborného kamaráda kuchaře s chlebem; na druhý se osvědčilo mít ke snídani vyprošťovací zeleninový vývar. Vše u cca do U poskládaných stolů.

PODSEKCE STOLY A ŽIDLE: Posbírané všude možně po statku od půdy po garáž, reperezentativní i na obřad půjčené z Letohrádku Mitrovských, párty sety stolů a lavic půjčené od lokálních hasičů. Ubrusů mám naštěstí zásobu, dále posloužily záclony děděné po svatbách přítelkyň a prostěradla. Efekt rustikální.

 • homemade zajištění, které lze připravit předem: vyprošťovací pickles, domácí granola, nakládaný sýr, bezovka, místo dortu dortíky pečené na místě den před obřadem na velkém dřevěném etažéru (ukážu příště)

 • sýry z farmy Statek Horní Dvorce

 • must have cukroví: mini svatební buchtičky z Vysočiny vypadající nějak takhle, na kterých se podílela mamka s taťkou, ideální jako jednohubka na jedno zhltnutí a opravdu nebesky delikátní. Vydrží i do výslužek dlouho po svatbě výborné a vlahé; + pro zabavení panímámy a tety doporučuji dát prostor pro vlastní invenci, protože se rády vyřádí (všem cukrářkám i cukrářům díky!).

 • dačické chleby pro všechny případy chutnají všem; každý zabalit extra do kusu prostěradla a umístit do chladu

OBŘAD

Pro dokonalý zevl styl, je značka ideál, mít vše na jednom místě. Pokud však toužíte po magii jako my, najděte si místo k obřadu (my vybrali Kapli Sv. Jáchyma v Dobré Vodě) v přijatelné dojezdové vzdálenosti od veselky a kyvadlově své hosty navezte. Na obřadu byly přichystány bílé židle, stolek celý zakrytý ubrusem, velký věnec z lesní trávy (TIP: na kostru jsem využila větší obruč hula hop obalenou krajkovou záclonou, aby neprosvítala sytá růžová barva) a divoké růže. Na kamenném stole, který je tam k dispozici pro výletníky bylo připraveno občerstvení: voda, kořalka, chléb, pomazánka a buchtičky. Aranžmá doladěno bílým ubrusem, modrobílými utěrkami, kameninovými mísami a ošatkami. Na etežéru vývazky jako lišejníkové brože (lišejníky posbírané v Krkonoších připevněné tavnou pistolí k malým brožovým můstkům)

Speciální dík patří našemu "obřadnímu" řečníkovi, učiteli a kamarádovi, který zvládl do některých pasáží zapracovat i odkaz na příjmení oddávajícího (pan starosta Požár) nebo Monty Pythonovské slovo "rakev".

KVĚTINY

luční, posbírané ráno; na výdobu chalupy nasbírané dva dny předem (v chlau vydržely)

HUDBA

 • playlist spešl a "povolených" skladeb tvořen s předstihem "osrdíčkováním" písní na Spotify, který lze sdílet s music masterem akce

 • kamarád DJ s vlastní technikou a pultem (záleží na vás, jak moc budete do výběru zasahovat nebo jak poctivě se naladí na vaši vlnu; náš dal ve vzniklé konstelaci přednost hitům pro mé rodiče, kteří byli jeho věrnými pařmeny, takže win win)

 • slzopudná píseň od přítomné části sboru Láska opravdivá

 • kytara a zpěv novomanžela a hudebně nadaných přátel v garáži při a po bouřce, k nezaplacení

FOCENÍ

Zajištěno díky kamarádovi, něco málo na Instax, ale nakonec nebyl ani moc čas... samostatné novomanželské jsme ani neuskutečnili, nechtěli jsme odejít z reje událostí.

 • fotokoutek byl kdekoliv, prože tam bylo hezky

TRADICE a SPOLEČENSKÉ HRY?

Nedá se říct, že bychom cíleně dodrželi nějaké tradice. Nic modrého jsem neměla, rozbité sklo jsme uklízeli sem tam, když na to přišlo, a první tanec se odehrál v podstatě až druhý den ráno. Místo krájení dortu jsme jej rozebírali a v bílém jsem byla až večer. Udělali jsme si to podle sebe a jsem za to ráda. Zábava plynula sama a atmosféra se sytila živým hovorem, zpěvem a obecným veselím, za což jsem vděčná. Přispělo k tomu i to, že jsme se oba znali se všemi svatebčany. Nikdo nebyl anonymní.

VÝZDOBA a DROBNOSTI

Stačilo pár úprav, lov lučních květin a mechů... Díky půvabnému prostředí chalupy, zahradě, rybníku a náruči přírody nebylo třeba nijak velkolepě zdobit.

 • konfety na rozhazování ve špalíru: přírodní z usušených plátků růží, levandule, natrhaných lístečků a lučních kvítků. K rozebrání v malých slaměných košíčkách.

 • prstýnky od Hany Polívkové na lokálním kameni posazané na bělomechových dvojčatech se stěstím nalezených v blízkém lese a netrhaných, ale objevených již odlouplých. Díky namočení znovu ožily, přichycení špendlíkem

 • barevnost a rostlinné druhy laděné do ekotonu okraje lesa, kde se setkává lesní flora s tou luční a kde rejdí zajíci :) – lišejníky, kopretiny, miříkovité mrkvice, mařinka, zvonky, trávy; bílá, šedá, zelená, starorůžová

 • na lucerny, svíčky ve velkých sklenicích, na které jsem se těšila (romantika), kvůli dešti nedošlo, ale neva

 • pozvánky jsem podcenila časově, rozdat a rozeslat by se jejich fyzická podoba dle etikety měla nejpozději měsíc před konáním, ale to je pro mnohé lidi pozdě na tvorbu víkendových plánů, proto s osobním/jiným pozváním neváhejte

 • web

 • doplňující informace poslat i mailem, ale nepřehltit, aby bylo vše srozumitelné // fb událost např. pro koordinaci aut

 • dětský koutek: deky a stínící "stan" (strom, plot, lano, deky a záclony) pro vydechnutí; hry pro strýčka příhodu

 • erární repelent dejte k dispozici

 • hodí se termosky a velké sklenice na vodu s kohoutkem

Envi šetrná opatření (avizovaná předem)

 • bio odpad na kompost, třídění odpadu v "areálu" (stage na pytle doporučuji pořádně a srozuimitelně popsat) + speciál na plínky

 • šetření vodou (suchý záchod, na splachovacím výzva k šetření a vysvětlení dvojího mačkání páčky)

 • nádobí půjčené a průběžně umývané šetrnými prostředky

 • ekodrogerie v eráru

 • kdo si vzpomněl, dovezl si půllitr; jinak z chalupových zásob, přípdaně znovupoužitelní kelímky od Ocásků

 • převážně rostlinný jídelníček

 • NEKUPUJ VŠE, ALE CO MŮŽEŠ, TO SI PŮJČ (každý rád půjčí něco: prodlužku, lucerny, ubrus,...)

Bylo těch rad málo? Ještě pár závěrem:

DEŠŤOVÁ VARIANTA?: Nechtěla jsem přírodní prostředí hyzdit stany, proto mělo v případě deště dojít k přesunu do stodoly/garáže/chalupy/půdy... Bouřky byly a bylo to báječné :)

NECHŤ SI NEVĚSTA NEZAPOMENE OBČANKU! Doporučila bych si vyhradit člověka, který tohle bude mít vypáleno v mozku.

Pokud odpadnete dřív, než poslední mohykáni, což je opravdu pravděpodobné, vezměte si s sebou ŠPUNTY DO UŠÍ. Já je neměla a musela jsem si těsně před svítáním zahrát na nerudnou. Naštěstí máte v těchto posvěcených dnech tak nějak imunitu :)

Pinterest jako bezedná nůše nápadů je fajn, ale dejte si REÁLNÉ CÍLE hlavně v sekci výzdoba:

 • Měli jsme motto, že zahájíme zaječením a parafrázi na nakupování zajíce v pytli, proto jsem chtěla našít pro každého svatebčana místo výslužky (nebo pro odnesení zbytků) látkový pytlík na bezobalové nákupy nebo na zabalení dárku, na který jsem chtěla tisknout spešl razítkem obrázek z pozvánek. Šila jsem pár dní před akcí na šedesát pytlíčků a co myslíte? Na razítka už nedošlo, jelikož jsem zavařila šicí stroj a většinu z nich šila v ruce...

Uznávám, že to teď kvůli délce článku moc bezpracně nepůsobí, ale přeci jen jde o organizačně náročnější událost než je nedělní oběd. Každopádně platí, že pokud budete vše vnímat a tvořit s nadhledem, všichni si tento den (i pár před a po) užijí naplno. A i přes to, že jsem byla od absolutního nadhledu ještě hodně daleko.

sušení brněnských růží z předzahrádky