Autorská karetní hra: Klamaj Pod racky!

Na počátku byl nápad. Ve skupině kamarádů je vymýšlení a tvoření dárků radost. Ale postupem času to začíná být větší a větší výzva. Už tady bylo na zakázku vařené pivo kyselé s oblíbeným koprem (Koprosourus), kniha básní na míru sepsaná Komunou kamarád i skoro uskutečněný koncert srdcovní kapely (v různém pořadí). Společné dárky jsou poklad. Inspirací a předlohou k tomuhle staršímu byla karetní hra Blafuj. Děti v kroužku si oblíbily Tůry můry a tohle je podobná podvodná hra. Obdarovanými byli na své vlastní svatbě naši kamarádi, česko-slovenský pár.

Karetní hru s obrázky zvířátek, která nemá nikdo rád, jsme transformovali tak, že místo krys, švábů a pavouků figurujeme na kartách my (čtyři páry) kreslení námi. Vzniklo tak panoptikum obludek. Samotné prohlížení karet tak způsobuje salvy smíchu a nutí se zamyslet nad tím, co bylo kurcinál předlohou pro ten který výtvor a kdo je jeho autorem. Každý má totiž nezaměnitelný rukopis. A z některých bylo vymámení portrétu téměř nadlidský výkon. Sluší se dodat, že přispěvateli vynikajících obrázků byla mimo okruh zobrazených též Káťa s Jonášem.

Vyrábění samotné byla taky zábava...

Nezbytností byly pak byly úpravy k tisku a laminaci a také sepsání pravidel (samozřejmostí byla i slovenská verze)... K tomu, že jsme si hru zahráli všichni dohromady však došlo až ve Lvově (zhruba po třech letech).

Pravidla ve zkratce: Klamaj pod racky je jednoduchá karetní hra, ve které je vaším úkolem, jak již název napovídá, především klamat nebo-li blafovat :) Jeden z hráčů vždy vyloží jednu kartu z ruky lícem dolů a zahlásí, jakého z šeredných přátel posílá vybranému soupeři. Může mluvit pravdu či lhát a soupeř mu může či nemusí věřit. Když se soupeř trefí, musí si vykládající vyložit kartu před sebe a hraje znovu. Když se soupeř netrefí, tak naopak musí kartu vyložit on a je na tahu. Prohrává ten, kdo jako první před sebe vyloží čtyři stejné "hlavy", případně ten, který již nemá žádnou kartu, kterou by mohl nabídnout ostatním, pokud je na řadě. Všichni ostatní vítězí.