Vzdušné duo kreseb

Mám velkou radost, že kurátor Ponavských umčo zdí, Honza Karpíšek, do (tehdy ještě předzimního) programu zařadil a mezi plejádů výtvarníků uvedl něžnou autorku Alenku Zástěrovou. Samostatnou výstavou Mlha přede mnou, mlha za mnou tak debutovala v Brně, svém studijním městě. Znovu se tak pro ni vynořilo z oparu vzpomínek točících se kolem studií umění. A díky tomu mi ji také přiválo do cesty :)

Její pastelko-pastely krajiny dýchají. Jsou pozvánkou do prostoru prosyceného vzduchem a celým vesmírem rozmanitých součástek, aerosolů, výtrusů kapradin a chmýří trav. Díváme se na ně skrze pavučinku tkanou přítomností, přes závoj obdivu k přírodě. Je to okamžik, který může být každou chvíli pozměněn během přírodních dějů. S plynoucím časem se mění i barevná paleta. Hned si ani nevšimneš. Tóny, zvuky, výdechy, emoce. Alenka je uvnitř toho všeho, ztracená, nalezená. Je s tím sžitá, "najedla" se vůní, naciťuje podněty, interpretuje. Skromě zprostředkovává své působení v krajině do jemných pohlazení papíru. Maluje v hedvábí, hezká pro přírodu i pro sebe. Na Vysočině, na Šumavě, venku.

V tomhle čase zpomalení se zastavuji při každém pohledu do dvou krajin, které jsem si pořídila. Jsou jako pochování v náručí. Na mě tak působí. Jak na vás? Vím, že zaslouží lepší instalaci, ale chtěla jsem je ukázat. Koupené magnetky jsou slabé, takže musím promyslet uchycení, aby opravdu pluly vzduchem.